Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Proof-of-Stake w Ethereum może zakończyć wolną amerykankę kryptowalut

Ethereum oficjalnie przeszła z systemu proof-of-work na proof-of-stake, co ma wpłynąć na redukcję śladu węglowego. Zmiana może mieć jednak pewną nieplanowaną konsekwencję.
.get_the_title().

‘The Merge’ to jedna z największych dotychczasowych aktualizacji Ethereum, która miała na celu zastąpienie energochłonnego systemu proof-of-work ekologicznym rozwiązaniem proof-of-stake. Zmiana warstwy konsensusu Ethereum pozwala pozbyć się sieci górników i wstawić w ich miejsce tzw. walidatorów, co radykalnie zmniejsza ślad węglowy powstający podczas wydobywania kryptowalut z użyciem kart graficznych i wyspecjalizowanych koparek. Zmiana może mieć jednak inną niezamierzoną konsekwencję.

Regulatorzy zastanawiają się teraz, czy powinni traktować eter jako papier wartościowy po fuzji, która wystraszyła inwestorów, powodując spadek ceny kryptowaluty.

Jeśli kryptowaluta, taka jak eter, zostałaby uznana za papier wartościowy, Ethereum – jako jej operator – musiałoby przestrzegać przepisów i składać obszerne raporty do SEC, jednocześnie stojąc w obliczu surowych zobowiązań – na co zwraca uwagę The Wall Street Journal. Stawka nigdy nie była wyższa. ‘The Merge’ może spowodować zmianę paradygmatu dla społeczności blockchain lub punkt zwrotny w sposobie traktowania kryptowalut w USA.

Zamiast weryfikacji transakcji na blockchainie poprzez rozwiązywanie coraz bardziej złożonych problemów matematycznych z wykorzystaniem prądożerczych koparek, posiadacze eteru mogą ‘stakować’ swoje tokeny, aby osiągnąć ten sam efekt.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych uważa jednak, że walidatorzy, obstawiając swoje inwestycje, traktują aktywa tak jak papiery wartościowe.

‘Z perspektywy monety… to kolejna wskazówka, że zgodnie z testem Howeya, inwestorzy oczekują zysków opartych na wysiłkach innych’ – twierdzi przewodniczący SEC Gary Gensler. Test Howeya służy do ustalenia, czy inwestor spodziewa się zysku z pracy wykonanej przez osoby trzecie. Jeśli tak by było, składnik aktywów uznaje się za papier wartościowy.

Gary Gensler – przewodniczący SEC

Gensler uważa, że jeśli pośrednik – taki jak giełda kryptowalut – oferuje swoim klientom możliwość stakowania, ‘wygląda to bardzo podobnie – z pewnymi zmianami etykietowania – do udzielania pożyczek’.

Ustawodawcy debatują teraz, czy powinni podpisać proponowaną ustawę o kryptowalutach, która przyznałaby Commodity Futures Trading Commission (CFTC), niezależnej agencji federalnej, uprawnienia do regulowania cyfrowych aktywów. Gdyby ustawa przeszła, giełdy kryptowalut głównego nurtu, w tym Coinbase, musiałyby zarejestrować się w CFTC i ujawnić wiele nowych szczegółów dotyczących sposobu prowadzenia działalności. Przeciwnicy ustawy twierdzą jednak, że CFTC nie wie, jak regulować przestrzeń kryptolwalut, ponieważ nie ma odpowiednich zasobów i doświadczenia.

Krótko mówiąc, rozgorzała dyskusja na temat tego, jak organy regulacyjne powinny traktować kryptowaluty, które do tej pory funkcjonowały niczym wolna amerykanka lub – jak to określił Gensler – ‘Dziki Zachód’.

Tekst: KS
Zdjęcie: Unsplash

FUTOPIA