Rozwój branży technologicznej w 2024 roku. Czego możemy oczekiwać?

Od sztucznej inteligencji opartej na emocjach aż po obliczenia kwantowe.
.get_the_title().

2023 rok został zdominowany przez rozwój i wzrost popularności AI w kolejnych sferach naszego życia. ChatGPT OpenAI stał się jednym z najgorętszych tematów dyskusji ostatnich 12 miesięcy.

Specjaliści analizują trendy i zastanawiają się, czym branża technologiczna może zaskoczyć nas w nowym roku.

Według dyrektora generalnego Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, Federico Menny, w 2024 prym będzie wiosła sztuczna inteligencja emocji, która interpretuje ludzkie sygnały. – Emotion AI stanie się kolejnym trendem po generatywnym AI, ponieważ oprócz możliwości generowania treści na podstawie interakcji lub żądań użytkowników, AI emocji będzie w stanie reagować i rozumieć uczucia człowieka – komentuje ekspert. Menna zakłada, że Emotion AI będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju medycyny, w tym pomocy osobom starszym i schorowanym, a także dla branży finansów i mobilności.

ai/fot. cottonbro studio, pexels.com
fot. cottonbro studio, pexels.com

Jitendra Putcha, europejski wiceprezes ds. danych, analityki i sztucznej inteligencji w firmie konsultingowej LTIMindtree, twierdzi, że w 2024 generatywna sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana w bardziej odpowiedzialny sposób. – Mamy w ręku magiczną różdżkę, która może zdziałać cuda, jednak jako znawcy technologii mamy obowiązek używać jej we właściwym kontekście do właściwych rzeczy – mówi Putcha. Ekspert wierzy, że każda branża, poczynając od turystyki aż po media, odniesie korzyści z wykorzystania sztucznej inteligencji. Pomoże ona w obniżeniu kosztów pracy, wpłynie na rozwój oraz zwiększy prywatność i bezpieczeństwo.

Innym popularnym trendem bieżącego roku będzie rozwój technologii kosmicznej.

Zdaniem Adama Niewińskiego, współzałożyciela europejskiej firmy OTB Ventures, wkrótce będziemy mogli zaobserwować postęp w technologii satelitów. – W ciągu najbliższych miesięcy i lat ludzie będą mogli zarządzać wieloma kwestiami, począwszy od logistyki po nawadnianie terenów, opierając się jedynie na danych pochodzących z kosmosu – powiedział dla Euronews Next. Satelity będą mogły dokumentować szkody środowiskowe, spowodowane m.in. czyszczeniem statków i tankowców na morzu.

W tym roku istotną rolę odegrają także obliczenia kwantowe, które będą wykorzystywane w cyberbezpieczeństwie. Według Axela Poschmanna, dyrektora ds. innowacji produktów i bezpieczeństwa w brytyjskim start-upie PQShield, nadchodzące miesiące będą przełomowe dla transformacji w zakresie ochrony naszych danych i infrastruktury cyfrowej przed atakami komputerów kwantowych.

Zdjęcie główne: Tara Winstead/Pexels.com
Tekst: OP

FUTOPIA