Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Samsung Galaxy Upcycling pozwoli zamienić stare telefony w gadżety IoT

Jedni je odsprzedają, dając im kolejne życie, inni zachowują na wszelki wypadek jako ‘zastępczaka’, a jeszcze inni zakopują gdzieś na dnie szuflady. A że przyzwyczajono nas do tego, że co roku, a nawet co pół roku premierę mają kolejne modele – z większą liczbą aparatów i wyświetlaczem wypełniającym 99,9 proc. frontu – czasem nie da się nie kupić kolejnego świecącego prostokąta. Teraz Samsung daje nowe rozwiązanie dla starych smartfonów.
.get_the_title().

Smartfon – obok kluczy do mieszkania i portfela – to jedna z trzech rzeczy, bez których nie sposób wyjść z domu. W gruncie rzeczy nawet najważniejsza z tej trójcy. Portfel można zostawić na chacie, bo w końcu mamy płatności telefonem. Co do kluczy – z reguły jak ich zapomnimy, to i drzwi pozostawimy otwarte. A w razie nagłej sytuacji zawsze możemy zadzwonić do współlokatora, którego złapiemy gdzieś na mieście, żeby pożyczyć jego klucze.

Generacja Z i pokolenie Y nie wyobrażają sobie życia bez smartfona. Reprezentanci obu ostatnich liter alfabetu są też dobrze zaznajomieni z koncepcją internetu rzeczy. Dzięki Samsungowi będą mogli zamienić stare smartfony z serii Galaxy właśnie w przedmioty zaliczające się do IoT.

Biorąc pod uwagę liczbę nowych urządzeń, które co chwila pojawiają się na rynku, producenci stoją w obliczu rosnącej krytyki o ich wkład w powiększające się wysypiska odpadów elektronicznych. Samsung – po wcześniejszych wysiłkach skupionych na redukcji skali nowych urządzeń o 30 proc. – ma nadzieję wskrzesić stare telefony, przekształcając je w inteligentne gadżety domowe za pomocą przerobionych czujników, ulepszonej SI i optymalizacji baterii.

Choć proces upcyklingu nie jest nowy, warto zwrócić uwagę na inicjatywę firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju, która zapewni łatwy dostęp do nowych funkcji w istniejących urządzeniach. Samsung wystartował z wersją beta Galaxy Upcycling at Home dla mieszkańców USA, Wielkiej Brytanii i rodzimej Korei. Podobnie jak w przypadku innych eksperymentów z inteligentnym domem, firma testuje oprogramowanie Upcycling za pośrednictwem rozwiązań SmartThings Labs w aplikacji SmartThings. Po jej włączeniu użytkownicy będą mogli zamienić swoje stare telefony z linii Galaxy w elektroniczną nianię lub detektor światła.

W przypadku monitora dźwięku urządzenie będzie sygnalizować o odebranych nagraniach (takich jak płacz dziecka lub szczekanie psa), których można odsłuchać. Natomiast czujnik światła zmierzy poziom jasności w pomieszczeniu i automatycznie włączy oświetlenie lub telewizor, jeśli w pokoju zrobi się ciemniej niż zgodnie z domyślnymi ustawieniami. Z racji tego, że inteligentne urządzenia muszą działać non stop, aktualizacja Samsunga zminimalizuje również zużycie baterii, dzięki czemu zmęczony, stary telefon będzie działał dłużej.

Tekst: Konrad Siwik
Zdjęcia: Samsung

FUTOPIA