Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Setki aplikacji znikają z App Store wskutek rządowych wniosków

Chińskie władze mają najwięcej zastrzeżeń co do zawartości sklepu.
.get_the_title().

W jaki sposób można przyskrzynić osobę podejrzewaną o dokonanie oszustw finansowych w internecie? Warto skorzystać z pomocy przedsiębiorstw tworzących innowacyjne technologie – w końcu dysponują one rozległą wiedzą na temat poczynań swoich użytkowników. Tym samym można uzyskać niezbite dowody na popełnienie przestępstwa. Przedstawiciele biznesu i polityki nie zawsze jednak grają do jednej bramki. Czasem wprowadzanie nowych usług może godzić w lokalne prawo. W takiej sytuacji władze państwowe występują z prośbą o usunięcie drażliwego oprogramowania. Jak reagują na to firmy?

Apple publikuje półroczne raporty dotyczące jawności prowadzonych działań. W dokumencie znajdują się informacje na temat przebiegu współpracy z instytucjami rządowymi.

W ten sposób zarząd kalifornijskiej spółki może uniknąć ewentualnych oskarżeń o naruszenie polityki prywatności. Zwiększenie przejrzystości w tym zakresie sprawia, że odpowiedzialność za naruszenia przechodzi na polityków.

Raport Apple / Zdjęcie: Apple

Najświeższy raport jest wyjątkowy. Po raz pierwszy udostępniono informacje dotyczące liczby aplikacji, które zostały usunięte z App Store w wyniku rządowych wniosków. W ciągu minionego półrocza pojawiło się 80 takich zgłoszeń pochodzących z 11 państw. Absolutnym liderem okazały się Chiny domagające się usunięcia 626 aplikacji. Apple przychyliło się do 517 próśb.

Łącznie wystosowano 770 żądań, które przyczyniły się do uszczuplenia sklepu o 634 pozycje.

Wraz z upływem czasu amerykańska firma zwiększa nacisk na transparentność swoich działań. Kolejne raporty stają się coraz bardziej wyczerpujące i szczegółowe. W następnej odsłonie pojawi się sekcja dotycząca odwołań otrzymanych na podstawie wniosków rządowych.

Tekst: JN

FUTOPIA