Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skandaliczna książka o homoseksualizmie w Empiku. „Przestępstwo” – piszą oburzeni internauci

Takie publikacje i działania powinny być traktowane jak przestępstwo kryminalne – piszą rozzłoszczeni internauci. Empik zaś tłumaczy, dlaczego nie wycofa książki ze sprzedaży.
.get_the_title().

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zamieścił wczoraj informację dotyczącą jednego z produktów, jakie nabyć można w Empiku. Okazuje się, że popularna sieć sklepów ma w swojej ofercie podręcznik do terapii dla osób homoseksualnych. Chodzi konkretnie o „Walkę o normalność. Przewodnik do autoterapii homoseksualizmu” Gerarda van den Aardwega. Za wydanie książki odpowiada Fronda.

Holenderski psycholog, profesor Gerard van den Aardweg, od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku prowadzi praktykę terapii osób o skłonnościach homoseksualnych. Przez ten czas zdołał pomóc setkom homoseksualistów, którzy dzięki niemu osiągnęli stałą dyspozycję do zawarcia trwałego związku heteroseksualnego. Jego terapeutyczne metody cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie, o czym świadczą liczne książki van den Aardwega, tłumaczone na języki obce (po polsku ukazała się w 1999 roku praca pt. Homoseksualizm i nadzieja)– czytamy w opisie książki dostępnym na stronie internetowej Empiku.

Ośrodek, powołując się na stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, zwrócił uwagę, że stwierdzenie, jakoby orientacja inna od heteroseksualnej była czymś „nienormalnym” jest niezgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej. „Sprzeciwiając się reprodukowaniu przesądów i stygmatyzacji w miejsce nauki i humanitaryzmu apelujemy do Empiku o wycofanie dyskryminującej pozycji ze swojego katalogu” – czytamy na profilu OMSRiK.

Post wywołał sporo oburzenia również wśród internautów. „Nie kupię u Was już nic. „Mein Kampf” też byście wystawili?” – pyta jeden z komentujących. „Takie publikacje robią ogromna krzywdę młodym ludziom, nie tylko tym z kręgu LGBT, ale dają tez narzędzie do rak wszystkim dręczącym i znęcającym się nad nimi. Takie publikacje i działania powinny być traktowane jak przestępstwo kryminalne i powinny być prawnie zakazane” – dodaje inny.

List z wyjaśnieniem, jak szkodliwe jest rozpowszechnianie treści zawartych w książce skierowała do Empiku Kampania Przeciw Homofobii. Stowarzyszenie Tolerado podkreśla zaś, że promowane w książce terapie konwersyjne uznawane są przez specjalistów za bardzo szkodliwe, a nawet niebezpieczne dla życia i zachęca do protestowania.

Wszystko wskazuje na to, że Empik nie planuje wycofać się ze sprzedaży książki. „Drodzy Państwo, Chcielibyśmy poinformować, że ta książka nie jest dostępna w salonach Empik. Można ją kupić wyłącznie w wersji elektronicznej (jako ebook) na naszej stronie – podobnie jak w wielu innych księgarniach internetowych. Rozumiemy, że treść tej książki budzi kontrowersje, jednak polityka Empiku w tego typu przypadkach jest taka sama. Bardzo często dostajemy wiadomości z prośbą o wycofanie z oferty najróżniejszych tytułów – ze względu na przedstawiany w nich światopogląd. Obiecaliśmy sobie, że nie będziemy robić wyjątku i ulegać tym sugestiom, ponieważ mogłoby się to stać niebezpiecznym precedensem. Na tej podstawie inne osoby mogłyby żądać wycofania kolejnych tytułów. A nie chcemy się stawiać w roli cenzora. Jesteśmy jedynie dystrybutorem, a nie wydawcą tego tytułu. Jako osoba prywatna możesz zgłosić zawiadomienie o naruszeniu prawa do odpowiednich organów. Jeśli zapadnie decyzja o tym, że treść książki jest niezgodna z prawem, natychmiast zareagujemy i zastosujemy się do wyroku. Przepraszamy, ale liczymy też na zrozumienie” – napisała sieć w odpowiedzi na krytyczne komentarze klientów pod postem Kampanii Przeciw Homofobii.

Tekst: AC

FUTOPIA