Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Smartfon prawdę ci powie! Przewidywanie osobowości na podstawie danych z telefonu

Pokaż mi swój telefon, a powiem ci, kim jesteś: cechuje cię ekstrawersja? Czy jesteś tak otwarty, jak sam deklarujesz? Sprawdźmy, ile w tym wszystkim jest sumienności! Na ten moment z Wielkiej Piątki jesteśmy w stanie przybić ci mocne TRZY.
.get_the_title().

Zespół psychologów odkrył, że trzy z wymiarów osobowości tzw. “Wielkiej Piątki” – ekstrawersja, sumienność i otwartość na doświadczenia – można dokładnie wywnioskować z danych zebranych na podstawie modeli używania smartfonów przez konkretną osobę. Pozostałe dwa wymiary – ugodowość i stabilność emocjonalna – pozostają nadal w ukryciu, przynajmniej na razie.

Oceniliśmy osobowość pod kątem wymiarów Wielkiej Piątki, najpowszechniej używanego i ugruntowanego systemu organizowania cech osobowości w naukach psychologicznych – powiedzieli naukowcy pod kierunkiem Clemensa Stachla z Uniwersytetu Stanforda.

Ta taksonomia opisuje osobowość człowieka w pięciu szerokich i stosunkowo stabilnych wymiarach: otwartość, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i stabilność emocjonalna, przy czym każdy wymiar obejmuje większą liczbę bardziej szczegółowych aspektów – kontynuują badacze. Doskonale znasz ten moment, kiedy spontanicznie przekazujesz komuś swój telefon, aby pokazać TO JEDNO zdjęcie. Naiwnie wierzysz, że sekunda (góra dwie) spokojnie wystarczy, aby powierzchownie zapoznać się ze spektakularnym kadrem. Gdy mija kolejna sekunda, czujesz, jak serce zastyga, a w twojej głowie rodzą natrętne myśli: “Czy ten palce właśnie przewija moja galerię!?”. O ile kolejne zdjęcie byłbyś w stanie jakoś znieść, tak sprawdzenie historii w wyszukiwarce byłoby już nie do udźwignięcia. Dlaczego w dobie internetowego ekshibicjonizmu tak bardzo paraliżuje nas prawda ukryta głęboko w pamięci telefonu?

Niesamowite jest to, że naukowcy dokładnie przewidzieli 57 proc. cech osobowości wyłącznie na podstawie wzorców zachowań zebranych z danych użytkowników smartfonów. Niektóre cechy osobowości były łatwiejsze do przewidzenia niż inne.

Na przykład towarzyskość jest cechą najbardziej przewidywalną, a dobroduszność wysnuć jest najtrudniej.

Inne cechy osobowości, które były wysoce prawdopodobne na podstawie danych z telefonów komórkowych, to umiłowanie porządku, asertywność, poczucie obowiązku i samoświadomość. Najlepszym predyktorem ekstrawersji jest liczba nocnych rozmów. Korzystanie z aplikacji pogodowej wieczorem było najlepszym wskaźnikiem sumienności, natomiast długość wiadomości tekstowych świadczy o naszej otwartości.

Pamiętaj: telefon ci wszystko wybaczy, ale nieprędko zapomni.

Tekst: Katarzyna Korbuszewska

FUTOPIA