Sposób na tanie mieszkanie? Wystarczy zamieszkać z… duchem

Wg wyników badań agencji nieruchomości CIAN, cena wynajmu lub kupna mieszkania w Moskwie spada, jeśli w apartamencie zamieszkał duch. Piszemy o tym, jak Rosjanie mogą zaoszczędzić dzięki poltergeistowi.
.get_the_title().

Moskwa znalazła się na 7 miejscu rankingu 10 miejsc z najwyższymi cenami nieruchomości w świecie. Jednak jest jeden sposób, aby chętni do zamieszkania w stolicy Rosji mogli zaoszczędzić przy wynajmie lub kupnie mieszkania. Mogą to zrobić kupując np. apartament, w którym mieszka poltergeist.

Stacja “Aleksejewskaja”, 2 przystanki metra od centrum. W tej lokalizacji zapłacimy 25 tys. rubli miesięcznie za wynajem mieszkania jednopokojowego o powierzchni 38 metrów kwadratowych z “obecnym w nim duchem”. Z kolei wynajem standardowego mieszkania o podobnych parametrach w tym samym budynku kosztuje średnio 36,3 tys. rubli miesięcznie, więc oszczędność może wynieść nawet do 31,1 proc.

Czynsze wynajmu mieszkania, w którym odnotowano zjawiska paranormalne, są warte średnio o 15 proc. mniej od cen rynkowych. Co do sprzedaży, różnica okazuje się nieco mniejsza — do 10 proc. Właściciele takich mieszkań przyznają, że od czasu do czasu można zobaczyć w nich ducha. Na przykład, jeśli często włącza się i wyłącza światło w pokoju – informuje agencja nieruchomości CIAN.

W przypadku gdy aktywność poltergeista nie jest stała, cena mieszkania wzrasta, a oszczędność może wynieść tylko 1,6 proc.

Mamy dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 53 metrów kwadratowych, w którym mieszka domowik*. Dowodem na jego obecność są okresowe, niewyjaśnione kradzieże wyrobów cukierniczych. – cytuje jednego z właścicieli agencja CIAN.

Jeśli chodzi o sprzedaż, zakup mieszkania jednopokojowego o powierzchni 42 metrów kwadratowych w prestiżowej lokalizacji to koszt 7 mln rubli. Ale w tym wypadku również możemy zaoszczędzić. Pewni właściciele jednego z apartamentów twierdza, że 2-3 razy w miesiącu w ich kuchni pojawia się “tajemnicza sylwetka koło okna”. Z tego powodu cena tego apartamentu jest średnio o 5 proc. niższa niż wartość mieszkania w bloku.

Najdroższe mieszkanie z duchami w Moskwie kosztuje 14 mln rubli – jego powierzchnia wynosi 60 metrów kwadratowych. Właściciele zapewniają, że mieszkający w nim poltergeist jest “dobroduszny i czasami cichutko się śmieje”. Cena tego mieszkania jest o 16,7 proc. niższa od średniej ceny mieszkań w tym budynku i o 44 proc. niższa od średniej w okolicy.

Rosjanie mogą nie bać się kupna mieszkania z duchem – w końcu w Moskwie istnieje pogotowie ratunkowe, służące pomocą w przypadku ataku poltergeitsa.

Eksperci pogotowia wyjaśniają przyczyny tajemniczych hałasów i to, czy mają one związek ze zjawiskami paranormalnymi. W 99 proc. przypadków wezwania pogotowia były fałszywe, czyli ratownicy dochodzili do logicznego wytłumaczenia dziwnych rzeczy. Jednak w 6 przypadkach przyczyny tajemniczych dźwięków nie udało się ustalić.

* domowik – znany na Rusi duch opiekuńczy domu. Domowik strzegł domu i obejścia, pomagał w codziennych pracach, troszczył się także o zwierzęta gospodarskie. Utożsamiano go z duchem dawnego gospodarza domu (źródło: pl.wikipedia.org).

Tekst: Tetiana Shataieva
Źródło: pravda.ru, riarealty.ru, seretmag.ru

FUTOPIA