Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sposób na tanie mieszkanie? Wystarczy zamieszkać z… duchem

Wg wyników badań agencji nieruchomości CIAN, cena wynajmu lub kupna mieszkania w Moskwie spada, jeśli w apartamencie zamieszkał duch. Piszemy o tym, jak Rosjanie mogą zaoszczędzić dzięki poltergeistowi.
.get_the_title().

Moskwa znalazła się na 7 miejscu rankingu 10 miejsc z najwyższymi cenami nieruchomości w świecie. Jednak jest jeden sposób, aby chętni do zamieszkania w stolicy Rosji mogli zaoszczędzić przy wynajmie lub kupnie mieszkania. Mogą to zrobić kupując np. apartament, w którym mieszka poltergeist.

Stacja „Aleksejewskaja”, 2 przystanki metra od centrum. W tej lokalizacji zapłacimy 25 tys. rubli miesięcznie za wynajem mieszkania jednopokojowego o powierzchni 38 metrów kwadratowych z „obecnym w nim duchem”. Z kolei wynajem standardowego mieszkania o podobnych parametrach w tym samym budynku kosztuje średnio 36,3 tys. rubli miesięcznie, więc oszczędność może wynieść nawet do 31,1 proc.

Czynsze wynajmu mieszkania, w którym odnotowano zjawiska paranormalne, są warte średnio o 15 proc. mniej od cen rynkowych. Co do sprzedaży, różnica okazuje się nieco mniejsza — do 10 proc. Właściciele takich mieszkań przyznają, że od czasu do czasu można zobaczyć w nich ducha. Na przykład, jeśli często włącza się i wyłącza światło w pokoju – informuje agencja nieruchomości CIAN.

W przypadku gdy aktywność poltergeista nie jest stała, cena mieszkania wzrasta, a oszczędność może wynieść tylko 1,6 proc.

Mamy dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 53 metrów kwadratowych, w którym mieszka domowik*. Dowodem na jego obecność są okresowe, niewyjaśnione kradzieże wyrobów cukierniczych. – cytuje jednego z właścicieli agencja CIAN.

Jeśli chodzi o sprzedaż, zakup mieszkania jednopokojowego o powierzchni 42 metrów kwadratowych w prestiżowej lokalizacji to koszt 7 mln rubli. Ale w tym wypadku również możemy zaoszczędzić. Pewni właściciele jednego z apartamentów twierdza, że 2-3 razy w miesiącu w ich kuchni pojawia się „tajemnicza sylwetka koło okna”. Z tego powodu cena tego apartamentu jest średnio o 5 proc. niższa niż wartość mieszkania w bloku.

Najdroższe mieszkanie z duchami w Moskwie kosztuje 14 mln rubli – jego powierzchnia wynosi 60 metrów kwadratowych. Właściciele zapewniają, że mieszkający w nim poltergeist jest „dobroduszny i czasami cichutko się śmieje”. Cena tego mieszkania jest o 16,7 proc. niższa od średniej ceny mieszkań w tym budynku i o 44 proc. niższa od średniej w okolicy.

Rosjanie mogą nie bać się kupna mieszkania z duchem – w końcu w Moskwie istnieje pogotowie ratunkowe, służące pomocą w przypadku ataku poltergeitsa.

Eksperci pogotowia wyjaśniają przyczyny tajemniczych hałasów i to, czy mają one związek ze zjawiskami paranormalnymi. W 99 proc. przypadków wezwania pogotowia były fałszywe, czyli ratownicy dochodzili do logicznego wytłumaczenia dziwnych rzeczy. Jednak w 6 przypadkach przyczyny tajemniczych dźwięków nie udało się ustalić.

* domowik – znany na Rusi duch opiekuńczy domu. Domowik strzegł domu i obejścia, pomagał w codziennych pracach, troszczył się także o zwierzęta gospodarskie. Utożsamiano go z duchem dawnego gospodarza domu (źródło: pl.wikipedia.org).

Tekst: Tetiana Shataieva
Źródło: pravda.ru, riarealty.ru, seretmag.ru

FUTOPIA