Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Studenci z AGH stworzą dom solarny na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Celem projektu jest konstrukcja, w której przy jak najmniejszych nakładach uda się wygenerować maksymalną ilość energii.
.get_the_title().

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza jako pierwsza uczelnia w Polsce została zaproszona do udziału w konkursie „Solar Decathlon China”. Głównym celem projektu jest stworzenie domu wykorzystującego wyłącznie energię słoneczną. Ma on mieć jedną kondygnację, powierzchnię od 120 do 150 metrów kwadratowych oraz nadawać się do rozłożenia i złożenia. Nazwa „decathlon”, czyli dziesięciobój, wiąże się zaś z tym, że efekt prac każdego z kilkunastu biorących udział w wyzwaniu zespołów będzie oceniany przez pryzmat dziesięciu funkcjonalności obiektu (np. przyjazność środowisku).

We współpracy z China University of Mining and Technology nasza, póki co 9-osobowa, drużyna badawcza podejmie się przygotowania domu solarnego, odpowiadając priorytetowo za stronę energetyczną budynku.

Docelowo każdy taki dom zostanie wykorzystany jako obiekt mieszkalny podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Jak informuje portal naukawpolsce.pl, zespół z AGH realizuje już pierwszy etap prac, a więc modelowanie i testowanie systemów energetycznych. Projektowane są też kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy układy dystrybucji ciepła i chłodu.

Projekt jest ambitny. (…) Dom będzie miał wiele urządzeń helioaktywnych, paneli słonecznych, kolektorów, ale nie będą one mogły negatywnie wpływać na estetykę, która w konkursie również jest oceniana. Wszystkie urządzenia wewnątrz domu także będą zasilane energią słoneczną – nie tylko w dzień, ale i w nocy, stąd ważny będzie system akumulacji – mówi w rozmowie z PAP jeden z członków teamu, Paweł Wajss.

Pozostaje trzymać kciuki, żeby po koronawirusowym szaleństwie Igrzyska w Pekinie odbyły się zgodnie z planem. Więcej o projekcie dowiecie się tutaj.

Tekst: WM

FUTOPIA