Stworzyła wyjątkowe przedszkole dla swojej córeczki Tosi i innych dzieci z autyzmem

W Warszawie otwiera się wyjątkowe przedszkole. Swoją nazwę – BlueBees – zawdzięcza niebieskim pszczołom Peacock Carpenter Bee z Australii. Są niezwykłe i wyjątkowe, zupełnie jak dzieci dotknięte spektrum autyzmu.
.get_the_title().

Nie znalazła przedszkola dla swojej córeczki Tosi, dlatego postanowiła je stworzyć. Olga Legosz, mama dziewczynki ze spektrum autyzmu, współzałożycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, otwiera w Warszawie wyjątkowe przedszkole i miejsce terapeutyczne dla dzieci – BleuBees.

Prowadzona jest właśnie rekrutacja do tego unikalnego w skali kraju przedszkola, które łączy terapię i metody Marii Montessori.

Chciałam stworzyć miejsce, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Pomysł pojawił się naturalnie – moja najmłodsza córka ma autyzm – mówi Olga Legosz, twórczyni BlueBees, mama Tosi i współzałożycielka Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. – Mając doświadczenie jako mama, wiem, jak trudno połączyć logistykę dnia codziennego, pracę i terapię dziecka. BlueBees to więc także i ukłon w stronę wszystkich rodziców, którzy żyją jak my, bo wszystko, co dzieciom ze spektrum autyzmu jest potrzebne, mamy w jednym miejscu. Z autopsji wiem, że w innym przypadku powrót do pracy byłyby albo mocno utrudniony albo po prostu niemożliwy. W BlueBees ze szczególną starannością zadbaliśmy o to, co w środku – nie tylko pod względem programu, ale także wyglądu, bo niestety często szpitale, jak i placówki terapeutyczne są po prostu brzydkie i zaniedbane. Uważam też, że najmłodsi lepiej rozwijają się w przyjaznym otoczeniu.

Według danych Autism Europe 0,6 proc. populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób. Według danych Fundacji SYNAPSIS w Polsce tym problemem dotkniętych jest 1 proc. osób. Zdaniem Marii Montessori każde dziecko jest wyjątkowe. Ma swoją osobowość, własny rytm życia, specyficzne cechy i ewentualne ograniczenia. BlueBees stawia na budowanie wewnętrznej motywacji swoich podopiecznych, ich usamodzielnianie i naukę podejmowania inicjatywy. Głównym założeniem ośrodka jest dbałość o całościowy rozwój edukacyjny, emocjonalny i społeczny dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

BlueBees to miejsce, które ma swój autorski program edukacyjny oparty na metodach potwierdzonych naukowo.

Prowadzone zajęcia terapeutyczne łączy się z podejściem pedagogicznym Montessori, co nie tylko pozwala na wzmacnianie potencjału dzieci dotkniętych spektrum autyzmu, ale też wspiera je w poznawaniu świata. Podczas pobytu w przedszkolu podopieczni uczestniczą w terapii indywidualnej, w zajęciach w parach oraz w zajęciach grupowych. W przedszkolu znajduje się sala do integracji sensorycznej, gdzie prowadzona jest między innymi dogoterapia.

Placówka prowadzona jest przez Fundację BlueBees, której misją jest działalność na rzecz osób z zaburzeniami rozwojowymi, w tym szczególnie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja zapewnia odpowiednie wsparcie terapeutyczne, pomaga swoim podopiecznym rozwijać swój potencjał i wieść w przyszłości szczęśliwe i jak najbardziej normalne życie. Dlaczego BlueBees? Swoją nazwę Akademia zawdzięcza niebieskim pszczołom Peacock Carpenter Bee z Australii. Są niezwykłe i wyjątkowe – zupełnie jak dzieci dotknięte spektrum Autyzmu. Nie mają żądeł i produkują tylko tyle miodu, ile jest im potrzebne do przeżycia. W odróżnieniu od innych pszczół, potrafią też na przykład zrobić sobie dom w drewnie.

Niebieskie pszczoły to piękny symbol podopiecznych przedszkola BlueBees. Pomimo wielu czasem dziwnych, czasem trudnych sytuacji, które mogą być udziałem osób z ASD, założyciele placówki zdają sobie sprawę z ich wielu wspaniałych cech i mocnych stron, które mogą pokazać światu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Sala SI to nasza tajemna broń 💙. #przedszkole #terapia #autyzm #dziecisawazne

Post udostępniony przez Blue Bees (@blue.bees)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Blue Bees (@blue.bees)

Warto podkreślić, że BlueBees prowadzi również zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka (WWRD) oraz konsultacje dla dzieci z trudnościami rozwojowymi, które nie są uczniami przedszkola. Celem było stworzenie miejsca, gdzie terapia nie jest obowiązkiem, a częścią zabawy. Dzieci są szczęśliwe i dlatego przebiega ona skutecznie i bezproblemowo. Najmłodszych trudno zmusić do nawet jednej godziny logopedii dziennie, a u nas takie zajęcia odbywają się 5 razy dziennie po 10-15 minut. Dlatego promujemy i zachęcamy do stworzenia takich placówek, gdzie wszystkie aktywności wspierające terapię dziecka są w jednym miejscu. To idealne warunki do tego, aby cała kadra placówki wspólnie pracowała nad rozwojem dzieci – mówi Magdalena Kawa, ekspert i superwizor w terapii dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#bluebees #bodziecisawazne

Post udostępniony przez Blue Bees (@blue.bees)

BlueBees – Akademia dla dzieci z Autyzmem mieści się przy ul. Anny Jagiellonki 2a w Warszawie. Placówka działa codziennie od 8:00 do 16:00.
Więcej informacji: http://bluebees.pl
Instagram Blue Bees: @blue.bees
Profil Olgi Legosz @nomadmum81

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook