Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sytuacja w Jemenie staje się coraz gorsza

Głód i bezsensowna wojna zbierają swoje żniwo w kolejnym kraju.
.get_the_title().

Kolejny kraj doświadcza niewyobrażalnej tragedii. W wyniku trwających od 2015 roku na terenie Jemenu działań zbrojnych temu położonemu na Półwyspie Arabskim państwu zagraża ogromna fala głodu, a milionom ludzi widmo śmierci. Wojska rządowe i koalicyjne (m.in. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie) ścierają się tu z rebelianckim ugrupowaniem Huti, a na wszystkim najwięcej tracą oczywiście, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, zwykli ludzie.

Odpowiedzialny w ONZ za sprawy humanitarne Mark Lowcock ostrzega, że fala głodu może uderzyć w Jemenie w każdej chwili i pociągnąć za sobą ogromną liczbę ofiar.

Zwraca także uwagę, że jeśli nie uprzedzimy wypadków, może być za późno na interwencję.

Zagrożonych głodem, a tym samym śmiercią, może być w tej chwili 8,4 mln Jemeńczyków, podczas gdy pomocy humanitarnej wymaga tak naprawdę ok. 19 mln mieszkańców kraju.

Ponadto państwo, w którym głoduje 5 mln dzieci (tak dla lepszego unaocznienia – prawie trzykrotna populacja Warszawy), zostało też dotknięte epidemią cholery.

Możecie pomóc tu poprzez organizację Save the Children, i tu na stronie Unicefu i tu. 

Skala problemu znacznie wzrosła, gdy nastąpiła eskalacja walk o miasto portowe Al-Hudajda, w wyniku czego został odcięty główny trakt, którym do serca kraju (w tym stolicy Sany) przewożono zewnętrzne zaopatrzenie. A przecież Jemen w 90 proc. jest zależny od importu żywności – teraz zaś główne szlaki są zablokowane, zniszczone lub zaminowane.

Co więcej, kryzys ekonomiczny sprawił, że ceny podstawowych dóbr wzrosły o 30 proc. w momencie, gdy Jemeńczycy już i tak mieli problem z wykarmieniem siebie i swoich bliskich. I choć ONZ dostarczył ostatnio żywność 42 tys. rodzin (ok. ćwierć miliona ludzi), wciąż jest to tylko kropla w morzu.

Save the Children is proving support to children in Yemen like one-year-old Eman* who was wounded when an airstrike hit her home, killing her mother. With your support, Save the Children is working hard to keep children in Yemen safe and healthy. Photo credit: Mohammed Awadh / Save the Children, March 2017

Wszystko to daje niestety bardzo smutny obraz kraju pochłoniętego konfliktem. Opływające w luksusy Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska w ramach „zadośćuczynienia” za wyrządzone szkody (wielokrotnie zarzucano im nieliczenie się w trakcie działań zbrojnych z cywilami), mimo toczonej wojny, zaproponowały 2 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Jemenu. I choć jest to gest wart docenienia, w kontekście skali krzywd i szkód tak naprawdę nic nie znaczy. A walki trwają.

 

Tekst: WM
Zdjęcia: SavetheChildren.org.uk, Unicef.pl

 

FUTOPIA