Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wydawcy Taconafide odnoszą się do zarzutów o unikanie podatków i decydują się na ważny ruch

Wydawcy wspólnej płyty Taco Hemingwaya i Quebonafide deklarują, że zrewidowali swoje stanowisko w sprawie zaleceń Ministerstwa Finansów i zapowiadają zmianę w odprowadzaniu podatków od "Somy 0,5 mg" w preorderze.
.get_the_title().

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o zamieszaniu, jakie wywołał w sieci post opublikowany przez uznany fanpejdż muzyczny Trzy Szóstki. Sprawa dotyczyła książeczki dołączonej do płyty Taconafide „Soma 0,5 mg”, którą otrzymali fani zamawiający album w preorderze. Jak zauważył anonimowy autor tekstu, który został w całości zacytowany przez prowadzącego Trzy Szóstki Krzysztofa Kwiatkowskiego, zawartość przesyłki została rozbita na paragonie na dwie pozycje, z czego ów „zin” zawierający głównie zapis rozmów Taco Hemingwaya i Quebonafide na Facebooku został wyceniony na dużą większość wartość niż sama płyta.

Zin dodawany w preorderze ma ISBN i jest w bazie danych biblioteki narodowej jako publikacja + CD (a konkretnie audiobook hehe) – pisał anonim, dając do zrozumienia, że książeczka była opodatkowana tańszym VAT-em (5%), co summa summarum oznaczało, że taka kreatywna księgowość pozwoliła wydawcom Taconafide obejść prawo podatkowe i zwiększyć przychody ze sprzedaży płyty. W naszym tekście oczywiście zwróciliśmy także uwagę, że nie jest to nowa praktyka na rynku, a niektórzy uciekają się do niej mniej więcej od dekady (płyty-książki ukazywały się często m.in. pod szyldem wydawnictwa Agory).

Okazuje się, że panowie z Taconafide i związana z nimi ekipa wzięli sobie do serca kontrowersje i fakt nagłośnienia sprawy (przypomnijmy, że wydawca wcześniej twierdził, że cała afera to „szukanie sensacji”). Dzisiaj rano otrzymaliśmy od wydawcy oświadczenie, w którym deklaruje on finalnie odprowadzenie 23% VAT od całości sprzedaży preorder. Związek ma z tym także Ministerstwo Finansów. Poniżej publikujemy całość otrzymanej korespondencji.

Szanowny Panie Redaktorze,

w związku z kontrowersjami, które powstały wokół formy opodatkowania wydawnictwa „Taconafide – Soma 0,5 mg” w wersji preorder, postanowiliśmy zrewidować nasze stanowisko w tej sprawie oraz zastosować się do zaleceń Ministerstwa Finansów. Żeby uciąć spekulacje na temat wątpliwości związanych z opodatkowaniem tego produktu, postanowiliśmy finalnie odprowadzić 23% VAT od całości sprzedaży preorder. Chcielibyśmy także nadmienić, że jako wydawcy projektu Taconafide, działaliśmy w dobrej wierze i błędnym, w ocenie MF, przeświadczeniu o legalności powszechnie stosowanego na rynku wydawniczym rozwiązania. Pragniemy podkreślić, że kwestie wydawnicze nie były szczegółowo konsultowane bezpośrednio z artystami.

z poważaniem,
Wydawcy

Warto docenić takie rozwiązanie sprawy, bowiem taki przykład „z góry” (a jak wiadomo z rekordów popularności i koncertów wyprzedanych na największych halach koncertowych w Polsce, na obejściu prawa to właśnie tak znani raperzy są w stanie zarobić najwięcej) może być istotny dla całej branży i przyczynić się do zmiany podejścia wydawców do kwestii sprawiedliwego rozliczania się z państwem ze swoich przychodów.

FUTOPIA