Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tak proste, że nikt przed nimi tego nie wykorzystał. Oto firmy, które wywróciły branże do góry nogami

Z usług ilu wielu z nich z pewnością korzystacie.
.get_the_title().

Jeśli wkraczasz gdziekolwiek, gdzie istnieje już rynek i chcesz rywalizować z większymi, dobrze okopanymi konkurentami, twój produkt czy usługa powinny być o wiele lepsze niż ich. Nie mogą być odrobinę lepsze, ponieważ wtedy, jeśli spojrzysz na sytuację oczami konsumenta, zawsze będzie on stawiał na zaufane marki, skoro nie ma dużej różnicy jakościowej – mówi Elon Musk, jeden z bohaterów naszego najnowszego printu „Herosi”.

I rzeczywiście, konkurencja w niemal każdej branży jest dziś tak ogromna, że to właśnie w pomyśle i późniejszej determinacji przy wdrażaniu go w życie tkwi zazwyczaj klucz do globalnego sukcesu.

Postanowiliśmy przypomnieć o firmach, które wywróciły porządek w obrębie swoich 6 branż do góry nogami, wizjonerskie pomysły czyniąc rozwiązaniami, bez których nie wyobrażamy już sobie codzienności. A przecież wiele z tych pomysłów wydaje się prostych i oczywistych, tylko że nikt przed tymi markami zazwyczaj ich nie wykorzystał lub nie potrafił przekuć tego w sukces.

1. Przewóz osób – Uber, BlaBlaCar

Wściekłość tracących konkurencyjność taksówkarzy, przyjemna atmosfera w trakcie jazdy, możliwość poczynienia dużych oszczędności. Uber i BlaBlaCar zrewolucjonizowały rynek transportu, wprowadzając go w XXI wiek. Pierwsza z wymienionych firm, dzięki przejrzystej aplikacji, umożliwiła łatwe, globalne „sparowanie” kierowców z pasażerami. Ponadto ma ona ogromny wkład w rozwój pojazdów autonomicznych i stale się rozwija – w największych miastach, dzięki UberEats, możemy skorzystać na przykład z opcji dostawy przeróżnych posiłków prosto pod nasze drzwi. BlaBlaCar, jak wskazuje sama nazwa, oprócz tego, że umożliwia nawiązanie interakcji i poznanie nowych osób, skupia się przede wszystkim na efektywności i ekonomiczności przejazdu. Kierowca zgłasza, że ma wolne miejsce w samochodzie na konkretną trasę, a pasażer może do niego dołączyć, dzięki czemu dzielą się kosztami. Proste i skuteczne.

2. Dostęp do filmów, programów i seriali – Netflix, Showmax

Prężny rozwój serwisów VOD zupełnie odmienił sposób, w który miliony ludzi obcują z filmami, zadając jednocześnie telewizji jeden z najbrutalniejszych ciosów.

Po co czekać do konkretnej godziny na ulubioną produkcję, skoro teraz w każdej sekundzie jest ona na wyciągnięcie ręki? Bazy Netflixa czy deptającego mu po piętach Showmaxa są naprawdę imponujące – to dobrze skomponowana mieszanka klasyki z nowościami – a kinofile, na dobrą sprawę, dzięki zasobom serwisów już w ogóle mogliby nie wychodzić z domu, choć dostęp jest też oczywiście mobilny.

3. Sieć komórkowa w aplikacji – Folx

Sieci komórkowe to jedna z niewielu współczesnych branż, w której dość mocno cierpimy na deficyt w zakresie przełomów. A właściwie cierpieliśmy, bo Folx wniósł na rynek duży powiew świeżości. Sieć działa bowiem w aplikacji, w oparciu o subskrypcję w podobnym modelu co Netflix, zaś mobilność i brak zobowiązań są tu usytuowane na pierwszym miejscu. Więcej o Folx pisaliśmy tutaj.

4. Nowoczesne konto bankowe – Revolut

Instytucje finansowe mają tendencję, by przy użyciu dziesiątek różnych instrumentów i ukrytych opłat traktować klienta – rzekomo najważniejszego – jak maszynkę do robienia pieniędzy. Odtrutką na takie praktyki stał się dla ponad 1,5 miliona osób Revolut – aplikacja umożliwiająca założenie i prowadzenie konta, w której możemy realizować darmowe przelewy i płatności bezprowizyjne. Respektowane są też kryptowaluty, a całość świetnie sprawdza się podczas zagranicznych wyjazdów. O Revolut więcej pisaliśmy tutaj.

5. Rezerwacja noclegów – Airbnb

Serwis, który wywrócił do góry nogami sposób rezerwowania noclegów – czy to w kraju, czy za granicą. W dowolnych miejscach świata można znaleźć tu prawdziwe lokalizacyjne perełki w bardzo przystępnych cenach, a wszystko sprowadzone jest do łatwej komunikacji pomiędzy osobą lokum udostępniającą i go szukającą.

6 Dostęp do utworów i albumów muzycznych – Spotify, Tidal

Pożyczanie kaset od znajomych? Czekanie aż ulubiony kawałek wybrzmi w radio? Zgrywanie z sieci utworów na „empetrójkę” bądź długie sesje z ulubionymi piosenkami na nieodżałowanym winampie? Wszystko to miało swój ogromny urok i sprzyjało, jakkolwiek enigmatycznie by to nie brzmiało, „magii muzyki”. Teraz, dzięki wysiłkom Spotify czy Tidala, jest jednak po prostu wygodniej, a do każdej płyty w transmisji strumieniowej mamy dostęp na wyciągnięcie ręki. Do tego do tysięcy playlist, tematycznych stacji radiowych, a nawet podcastów.

Tekst: WM

FUTOPIA