Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ten dom wygląda jak opuszczona ruina, ale jego wnętrze zwala z nóg

Ruina, w której aż chce się mieszkać.
.get_the_title().

Architekci ze studia Jesusa Castillo Oli zrealizowali niezwykły projekt, zlecony przez klienta, który pragnął zamieszkać w opuszczonym domu, pośród wiejskiej scenerii hiszpańskiej Palencii.

Choć z budynku pozostała jedynie murowana skorupa, architekci potraktowali ten projekt jako okazję do interwencyjnego badania relacji między nowym a starym.

Udało im się zachować pamięć o miejscu, zamykając w jego ramach nowoczesną, wygodną przestrzeń. W ten sposób stworzyli intrygującą hybrydę 'La ruina habitada’, czyli ruinę w której chce się mieszkać.

Interwencja w pustą skorupę kamiennego muru podtrzymującą piętro budynku, dobudowane z czerwonej cegły, pozostaje niewidoczna z zewnątrz.

Część pierwotnej przestrzeni mieszkalnej zamknięto i zmieniono w nowoczesny, surowy loft. Pozostałe ściany stały się ogrodzeniem dla półpublicznego dziedzińca. Zewnętrzna fasada budynku została zachowana w nienaruszonym stanie.

Okna zostały zainstalowane na powierzchni elewacji, by nowa konstrukcja nie przerywała ciągłości starej struktury.

Niedoskonałości zniszczonej konstrukcji tworzą kontrastującą harmonię z elementami wykończenia oraz meblami, wykonanymi z podstawowych, surowych materiałów – szkła, stali, drewna oraz płytek ceramicznych.

FUTOPIA