Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ten film pokazuje, dlaczego nigdy nie powinniście korzystać z jednorazowych siatek w sklepie

Wciąż zapominasz zabrać na zakupy ekologiczną torbę? Opłata recyklingowa za foliowe siatki nie zmieniła twoich przyzwyczajeń i ciągle kupujesz jednorazówki? Zobacz, co później może się z nimi stać.
.get_the_title().

Film nagrany przez mieszkańca Chorwacji powinien być pozycją obowiązkową dla tych, którzy wciąż zapominają o ekologicznych reklamówkach i bezrefleksyjnie pakują swoje zakupy do foliowych jednorazówek.

Krótkie, niespełna minutowe wideo udostępnione na stronie facebookowej organizacji 1 Million Women (ta zrzesza kobiety promujące świadomość dotyczącą zmian klimatycznych) zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska przez tworzywa sztuczne.

Zaśmiecenie przedstawionego przez niego obszaru, który spokojnie nazwać można polem foliowych reklamówek, to skutek silnego wiatru, który „przetransportował” jednorazówki z pobliskiego wysypiska śmieci.

Film szybko stał się viralem, który udostępniono już kilkadziesiąt tysięcy razy (wśród polskich użytkowników „podał go dalej” m.in. Jakub Żulczyk). Komentujący internauci nie mają wątpliwości i nawołują do zakazu sprzedawania foliowych reklamówek.

Przypominamy, że tego typu rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach. Dla przykładu w Australii, na Alasce, Japonii, Korsyce, Mauritiusie, Nowej Zelandii, RPA oraz w kilku rejonach Francji istnieje całkowity zakaz sprzedaży foliowych siatek. Warto forsować podobny zakaz również w Polsce oraz w pozostałych krajach Europy Środkowowschodniej, które, jak pokazują badania, zużywają dużo więcej reklamówek niż zachodni sąsiedzi. Szacuje się, że foliowe jednorazówki używane są przez nas średnio przez 25 minut.

AC

FUTOPIA