Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Transpłciowa lekarka objęła urząd wicepremierki Belgii

To obecnie najwyżej postawiona osoba transpłciowa w europejskiej polityce.
.get_the_title().

Polityczka, lekarka, wykładowczyni akademicka, senatorka, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – choć brzmi jak przedstawianie kolejnych ministrów w nowo utworzonym belgijskim rządzie, to wszystko dotyczy jednej, niezwykłej kobiety. Petra de Sutter, nowa wicepremierka Belgii, to wzór do naśladowania w światowej polityce. To jednak nie wszystko – Petra jest także orędowniczką równości płci i praw społeczności LGBTQ+. Słynna ginekolożka i ekspertka ds. płodności, działaczka na rzecz zdrowia seksualnego i praw reprodukcyjnych jest również osobą transpłciową, co pozwala jej jeszcze lepiej rozumieć problemy napotykane przez tę społeczność.

Petra de Sutter to obecnie najwyżej postawiona znana osoba transpłciowa w europejskiej polityce.

W nowo utworzonym belgijskim rządzie kierownictwo obejmie Alexander de Croo. Tak zwana Koalicja Vivaldiego to siedmiu przedstawicieli z czterech grup politycznych. Wicepremierka ds. przedsiębiorstw publicznych i służby cywilnej oraz jednocześnie ministra administracji publicznej jest reprezentantką partii Zielonych. Spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem belgijskiego środowiska w związku z nominacją. „Chociaż będziemy za tobą tęsknić w Parlamencie Europejskim i partii Zielonych, bardzo się cieszę, że od teraz będziesz przyczyniać się do tworzenia bardziej ekologicznej przyszłości Belgii” – napisała eurodeputowana Tilly Metz.

ŹRÓDŁO: EUROPEAN PARLIAMENTARY FORUM

Petra de Sutter jako osoba transpłciowa zawsze walczyła o prawa mniejszości, w tym społeczności LGBTQ+. Nie można jednak powiedzieć, żeby skupiała karierę jedynie wokół tego tematu. Jej doświadczenie i kompetencje są co najmniej imponujące – to właśnie dzięki nim cieszy się tak wielkim szacunkiem w Parlamencie Europejskim. Także grupa MEPs Against Cancer (MAC), z którą Petra była związana z racji wykonywanego zawodu lekarza ginekologa, złożyła jej gratulacje: „Grupa MAC chciałaby wyrazić szczerą wdzięczność posłance do Parlamentu Europejskiego Petrze de Sutter za wykroczenie poza jej bezpośrednie obowiązki i zapewnienie wsparcia społeczności onkologicznej w Unii Europejskiej. Szczęścia Petra!”

Europejskie Parlamentarne Forum Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych także złożyło szczere życzenia nowej wicepremierce.

Sama de Sutter tuż po ogłoszeniu dobrych wieści wyraziła na Twitterze ogromną wdzięczność za zaufanie, jakim ją obdarzono. Wierzy, że zyskała możliwość współtworzenia nowej przyszłości Belgii w celu ożywienia kraju. „Teraz nadszedł czas, aby zrobić to, co jest konieczne dla kraju, dla każdego obywatela, dla tych, którzy walczą, dla następnych pokoleń. Nowy projekt społeczny, zrównoważony i ekologiczny dla naszego kraju” – dodała.

Zdjęcie główne: The Parliament Magazine
Tekst: KN

FUTOPIA