Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tuvalu – państwo, które przenosi się do metaversu, bo niedługo może przestać istnieć w realnym świecie

Zmiany klimatu pchnęły władze tego egzotycznego wyspiarskiego kraju do stworzenia zawczasu wirtualnej spuścizny.
.get_the_title().

Tuvalu, wyspiarskie państwo pomiędzy Australią i Hawajami, według naukowych szacunków do końca wieku w całości znajdzie się pod wodą. Już teraz w wielu kluczowych miejscach w trakcie przypływu zakrywa ona 40 proc. lądu. Ze zbliżającej się katastrofy powodowanej zmianami klimatu świetnie zdają sobie sprawę tamtejsze władze.

Minister Spraw Zagranicznych Tuvalu, Simon Kofe, ogłosił, że kraj planuje zdigitalizować swoje dziedzictwo i przenieść je w całości do wirtualnego świata metaverse, tak by to tam podtrzymać w przyszłości lokalną tradycję.

Ma się to wiązać między innymi z odzwierciedleniem jeden do jeden struktury i wyglądu wysp, a także całej kulturowej specyfiki regionu, tak by nie przepadły one w pamięci potomnych oraz by ci mogli się komunikować w symulacji. Sama przemowa dla uczestników COP 27 jest niezwykle przejmująca i przesiąknięta duchem historii, zarówno pod względem formy (niczym z klipu do 'Jogi’ Bjork), jak i treści, dlatego gorąco zachęcamy do jej odtworzenia:

Przypomnijmy, że w poprzednim roku minister przemawiał z równie mocnym przekazem, stojąc po kolana w wodzie.

Czy rzeczywiście ucieczka w wirtualny świat będzie jedynym sposobem na przetrwanie wspólnoty? Do tej pory przygody z metaverse próbowały Seul i Barbados, ale z ukierunkowaniem na pomoc w załatwianiu spraw administracyjnych.

Kofe nie ukrywa, że jemu, mieszkańcom i władzom zależy na podtrzymaniu państwowości i byciu nadal uznawanym przez inne kraje nawet w sytuacji fizycznej utraty terytorium.

Metaverse ma pomóc również w tym. Dramatyczna sytuacja Tuvalu powinna być dla wszystkich światowych decydentów poważną lekcją i namacalnym bodźcem do wspólnego wdrażania natychmiastowych zmian. Tylko czy będzie?

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Globo

FUTOPIA