Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Unia Europejska pokazuje, że to możliwe! Emisje gazów cieplarnianych spadły przy utrzymaniu wzrostu PKB

W pierwszym kwartale 2024 roku emisje spadły o 4,0% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
.get_the_title().

W pierwszym kwartale 2024 roku emisje gazów cieplarnianych (w tym CO2) spadły o 4,0% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku, osiągając poziom 894 milionów ton CO2-ekwiwalentów, podczas gdy PKB wzrosło o 0,3%​. Zjawisko to, zwane dekarbonizacją wzrostu gospodarczego było obserwowane już wcześniej, szczególnie w krajach rozwiniętych, ale należy zwrócić uwagę na kontynuację tego trendu.

Od 2008 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o 24%, przy jednoczesnym wzroście gospodarczym w wielu krajach członkowskich.

W tym czasie znaczące innowacje technologiczne i przejście na odnawialne źródła energii pozwoliły na rozwój gospodarki przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji​. Co więcej, w trzecim kwartale 2023 roku emisje spadły jeszcze bardziej, o 7,1%, podczas gdy PKB pozostało stabilne. Spadki emisji dotyczyły głównie sektorów takich jak produkcja energii elektrycznej i gazu oraz przemysł wytwórczy, a wiele krajów UE, w tym Polska, zdołało zmniejszyć emisje przy jednoczesnym wzroście gospodarczym​

Możliwe jest łączenie wzrostu gospodarczego z działaniami na rzecz ochrony klimatu, szczególnie w sektorach o wysokiej efektywności energetycznej i odnawialnych źródłach energii.

Prognozy dotyczące dalszej dekarbonizacji w Unii Europejskiej wskazują na pozytywne, choć ambitne cele, ale ich realizacja będzie wymagała znacznych wysiłków. Kluczowe założenia wynikają z unijnej polityki klimatycznej, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku w porównaniu do poziomów z 1990 roku.

 

Zmiany Klimatu