Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Chinach coraz więcej kobiet wchodzi w związek z postaciami z gier. Wynajmują mężczyzn, którzy udają je w realu

Cosplayerzy przebierają się za wirtualnych chłopaków chińskich kobiet i chodzą z nimi na randki w świecie rzeczywistym. To coraz popularniejsze zjawisko.
.get_the_title().

Wszystko zaczęło się podczas pandemii i jest skutkiem wielomiesięcznego zamknięcia w domach. W tym czasie kobiety w całych Chinach zauroczyły się w przystojnych męskich postaciach z serii viralowych gier wideo. Wiele z nich chciało, aby ci wirtualni mężczyźni mogli choć na chwilę przenieść się do świata rzeczywistego i pójść z nimi na randkę. Okazało się, że w pewnym sensie jest to możliwe, a ta usługa została nazwana ‘zleceniem cos’ (cos commission). Cosplayerzy i cosplayerki przebierają się za ukochane postaci chińskich kobiet i oferują im wspólne spędzenie dnia czy nocy. Zakochane fanki są w stanie wydać na ten cel tysiące dolarów, by ‘odblokowywać kolejne poziomy’ randkowania.

W ostatnich miesiącach zdjęcia młodych kobiet na randkach z postaciami z gier często pojawiały się w chińskich mediach społecznościowych, a powiązany z tym hashtag uzyskał ponad 100 mln wyświetleń w chińskiej wersji TikToka – Douyin.

Kobiety, które postanowiły w ten sposób zadbać o swoje życie uczuciowe, tworzą coś na wzór subkultury i są nazywane ‘dziewczynami ze snów’. Badacze doszukują się powiązań tej mody ze światem gier otome – symulatorów randek i związku, których fabuła jest skierowana do kobiet. Gry otome pojawiły się w Chinach w 2010 roku i szybko przyciągnęły ogromną publiczność.

Rynee Ren

Popularność tych gier wzrosła jeszcze bardziej podczas pandemii. W całych Chinach miliony studentek zostały zamknięte w swoich domach na wiele miesięcy i nie mogły umawiać się na randki w prawdziwym życiu. Wiele z nich zwróciło się do gier otome, a chiński gigant technologiczny Tencent odniósł wielki sukces dzięki nowemu tytułowi w 2021 roku.

Chcąc pogłębić swoją relację z postaciami z gier, młode Chinki mogły np. odbywać z nimi skryptowe połączenia głosowe i wymieniać wiadomości tekstowe, co niekiedy kosztowało tysiące dolarów.

Do niedawna takie relacje kończyłyby się tylko na tym. Jednak pojawiła się usługa ‘zlecenie cos’. Pierwsze ‘dziewczyny ze snów’ zaczęły płacić cosplayerom za przebieranie się za ich ulubione postacie kilka lat temu, ale praktyka ta zyskała najwięcej zwolenniczek podczas pandemii. Pod koniec 2022 roku posty młodych kobiet o randkach z cosplayerami zaczęły zyskiwać popularność w chińskich mediach społecznościowych. Po tym, jak Chiny zniosły ograniczenia zero COVID w grudniu ubiegłego roku, liczba tych postów znacząco wzrosła.

Wu Peiyue/Sixth Tone
Wu Peiyue/Sixth Tone

Teraz branża ‘zleceń cos’ jest znacznie lepiej zorganizowana. Kobiety zaczęły publikować ogłoszenia dla cosplayerów na podobnej do eBayu witrynie Xianyu lub platformach społecznościowych, takich jak Douyin i Xiaohongshu. Każde z nich określa, jaką postać będzie musiał zagrać cosplayer, oferowaną zapłatę i czy cosplayer musi być chętny do pocałunku. Następnie zainteresowani mogą nawiązać kontakt i umówić się na randkę. Spotkania wyglądają zazwyczaj dość typowo: para umawia się na wspólny posiłek w restauracji, zakupy lub wizytę w wesołym miasteczku. Cosplayerzy zwykle pobierają 100-200 juanów (60-120 zł) za godzinę, zamawiająca płaci również za wszelkie posiłki i aktywności podczas randki.

‘Dziewczyny ze snów’ często spotykają się z krytyką w Chinach, wielu określa je jako samotniczki, które nie są w stanie poradzić sobie z prawdziwymi związkami.

Członkinie tej subkultury twierdzą jednak, że po prostu wolą swoich wirtualnych chłopaków od prawdziwych mężczyzn. W chińskim społeczeństwie nadal mocno zakorzenione jest tradycyjny podział ról w związkach. Wiele Chinek uważa, że prawdziwe związki mogą być rozczarowujące, a niekiedy nawet niebezpieczne. Tymczasem przy cosplayerach kobiety czują się komfortowo. Co ciekawe, w większości przypadków za ukochane postacie z gier przebierają się inne kobiety.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: Wu Peiyue

FUTOPIA