Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W którym kraju najlepiej wychowuje się dzieci?

Na podium znalazły się kraje skandynawskie. Polska poza pierwszą dziesiątką, ale nie jest źle.
.get_the_title().

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, który kraj jest najlepszy, by wychowywać w nim dzieci? Opublikowany niedawno ranking Best Countries Report, który od 2016 roku corocznie przygotowuje U.S. News & World Report i Wharton School of the University of Pennsylvania, przynosi odpowiedź na to pytanie.

Autorzy tego rankingu zadali 65 pytań ponad 20 tys. osób z 73 państw.

Państwa te zostały wybrane na podstawie precyzyjnie określonych kryteriów Banku Światowego – wśród nich był m.in. produkt krajowy brutto, a także napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Podstawą do stworzenia rankingu jest ankieta, w której badani subiektywnie oceniają swój kraj, biorąc pod uwagę takie kryteria jak równość dochodów, dobrze rozwinięta edukacja publiczna, dbanie o prawa człowieka, równość płci, dobrze rozwinięte systemy opieki zdrowotnej, to, czy kraj jest bezpieczny, przyjazny rodzinie, czy ludzie są w nich szczęśliwi. Na podium znalazły się kraje skandynawskie. – Te państwa mają zwykle korzystne urlopy rodzicielskie, bezpłatne przedszkola, a także dobry system edukacji publicznej – komentuje odpowiedzialna za raport Deidre McPhillips.

fot. Alexander Dummer / źródło: unsplash

Oto pierwsza dziesiątka państw:
1. Dania
2. Szwecja
3. Norwegia
4. Kanada
5. Holandia
6. Finlandia
7. Szwajcaria
8. Nowa Zelandia
9. Australia
10. Austria

Pewnie zastanawiacie się, na którym miejscu znalazła się Polska. Nie jest tak źle – nasz kraj wylądował na 20 miejscu rankingu – między Japonią a Grecją.

Z kolei Stany Zjednoczone zajęły 18 miejsce. Gdzie, spośród 73 państw, które zostały uwzględnione w rankingu, dzieci wychowuje się najgorzej? W wieńczącej listę piątce znajduje się Oman, Mjanma, Gwatemala, Lebanon i, na ostatnim miejscu, Kazahstan. Cały ranking znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Ben Wicks / Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA