Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Wielkiej Brytanii startuje eksperyment z dochodem podstawowym

Uczestnicy eksperymentu przez dwa lata co miesiąc otrzymywać będą 1,6 tys. funtów.
.get_the_title().

Wkrótce wystartuje pierwszy brytyjski eksperyment z dochodem podstawowym.

W ramach pilotażowego programu 30 osób z centrum Jarrow w północno-wschodniej Anglii i East Finchley w północnym Londynie przez dwa lata otrzymywać będzie co miesiąc 1,6 tys. funtów (8,3 tys. złotych).

I to bez zobowiązań – uczestnicy eksperymentu mogą zrobić z pieniędzmi, co tylko chcą.

To znaczna kwota. Uniwersalny dochód podstawowy zwykle pokrywa podstawowe potrzeby ludzi. My chcemy zobaczyć, jaki jest wpływ tej kwoty na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi, niezależnie od tego, czy zdecydują się pracować czy nie – mówi Will Stronge, dyrektor badań w think tanku Autonomy. – W nadchodzących latach, biorąc pod uwagę zmiany klimatu i czekające nas zakłócenia technologiczne oraz transformację przemysłową, nasze społeczeństwo będzie potrzebować jakiejś formy dochodu podstawowego. Dlatego budowanie bazy dowodowej i zaangażowanie opinii publicznej jest tak ważne już teraz, aby grunt był dobrze przygotowany do wdrożenia tego rozwiązania na poziomie krajowym.

Oprócz 30 osób, które otrzymywać będą przelew, w eksperymencie weźmie udział także grupa kontrolna, której pieniądze nie będą przysługiwać. Dzięki temu badacze będą mogli ustalić, jaki jest wpływ dochodu podstawowego na zdrowie psychiczne i fizyczne uczestników pilotażu.

Zwolennicy bezwarunkowego dochodu podstawowego podkreślają, że jest on w stanie zapewnić wszystkim bezpieczeństwo ekonomiczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy rynek pracy jest niestabilny.

Wszystkie dowody wskazują, że bezpośrednio zmniejszyłoby to ubóstwo i poprawiło dobrobyt milionów ludzi: potencjalne korzyści są po prostu zbyt duże, aby je zignorować. Ponieważ nadchodzące dziesięciolecia będą pełne wstrząsów gospodarczych spowodowanych zmianami klimatycznymi i nowymi formami automatyzacji, dochód podstawowy będzie kluczowym elementem zabezpieczenia środków do życia w przyszłości – mówi Stronge.

Tekst: NS

FUTOPIA