Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Warszawski deweloper, zamiast wycinać, przesadził 29-tonowe drzewo

Gdybyśmy mieli kupować takie egzemplarze, nie byłoby nas na nie stać – podkreśla prezes firmy.
.get_the_title().

Obowiązujące od zeszłego roku nowe prawo dotyczące wycinki drzew spowodowało, że wiele z nich zniknęło z mapy Warszawy. Można było przypuszczać, że podobny los spotka dwupniowy dąb szypułkowy, który rósł na Bemowie przy ul. Pełczyńskiego. 29-tonowe drzewo znajdowało się bowiem na terenie zakupionym przez firmę NC Investment, która planuje postawić na posesji sześciopiętrowy blok. Na szczęście historia zakończyła się inaczej – deweloper wpadł na pomysł przeniesienia drzewa o kilkadziesiąt metrów dalej. W ten sposób dąb stanie dokładnie przed wejściem do budynku.

PRZESADZANIE DĘBU PRZY UL. PEŁCZYŃSKIEGO, FOT. NC INVESTMENTS
Przesadzanie dębu przy ul. Pełczyńskiego, fot. NC Investments
PRZESADZANIE DĘBU PRZY UL. PEŁCZYŃSKIEGO, FOT. NC INVESTMENTS

Do całej operacji deweloper zatrudnił specjalistyczną firmę, która za pomocą 90-tonowego dźwigu przeniosła drzewo. Prezes holdingu, Piotr Laszkiewicz, podkreśla, że firmie zależy na ratowaniu zdrowych drzewostanów.
Gdybyśmy mieli kupować takie egzemplarze, nie byłoby nas na nie stać. Drzewo rośnie długo i szkoda je wycinać. Nasadzenia nie są w stanie zastąpić kilkudziesięciu lat. Naszym zdaniem nie ma potrzeby wycinki takich drzew, skoro można je przesadzać i są na rynku wyspecjalizowane firmy podejmujące takie zadania – dodaje .

Leszkiewicz skarży się, że nikt nie zachęcą deweloperów do ratowania zdrowych drzew.

Podkreśla również, że wycinka jest dwa-trzy razy tańsza od przesadzania drzewa, w związku z tym łatwo przewidzieć działania inwestorów. Wiceprezes Rafał M. Maresch dodaje, że w większości realizowanych na rynku zabudowań praktycznie nie ma miejsca na zieleń, a przecież mieszkania w zielonej okolicy znacznie lepiej się sprzedają.
Otoczenie domu bez drzew, bez zieleni, wydaje się wyjątkowo mało przyjazne. Jeśli firma deweloperska nie zadba o ten aspekt architektury, budynki będą tylko martwymi klockami – podkreśla wiceprezes NC Investment.

Przesadzanie dębu przy ul. Pełczyńskiego, fot. NC Investments

Źródło: Gazeta Wyborcza
Tekst: AC

FUTOPIA