Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ważny wyrok. Sąd ukarał instruktora krav magi z Poznania, bo ten nie chciał szkolić osób LGBT

Miejmy nadzieję, że wyrok ten będzie przestrogą i przyczyni się do walki z dyskryminacją – mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.
.get_the_title().

W marcu zeszłego roku poznańska Grupa Stonewall chciała zorganizować szkolenie krav magi dla osób LGBT. Impulsem do tego było pobicie w centrum miasta czterech młodych osób z powodu nieheteroseksualnej orientacji. Instruktor początkowo zgodził się na przeprowadzenie szkolenia, więc Grupa Stonewall poinformowała o wydarzeniu na swoim profilu na Facebooku. Wtedy mężczyzna się wycofał. – Nie popieram związków męsko–męskich, tym bardziej wychowujących dziecko – napisał, gdy zapytano go o powody decyzji. Sprawa trafiła do sądu, zarówno z powodu odmowy świadczenia usługi bez uzasadnionej przyczyny, jak i wykonywania działalności gospodarczej bez zgłoszenia. We wtorek zapadła decyzja – poznański sąd uznał, że instruktor jest winny popełnienia obydwu wykroczeń.

Choć sąd wyraźnie podkreślił, że mężczyzna nie może selekcjonować klientów na podstawie ich poglądów, skazał go wyłącznie na grzywnę w wysokości 200 złotych za wykonywanie działalności gospodarczej bez zgłoszenia.

Wyrok nie jest prawomocny, ale aktywiści z Grupy Stonewall i tak cieszą się z decyzji sądu. – To bardzo ważny, symboliczny wyrok pokazujący, że mimo wszelkich przeciwności wciąż możemy liczyć w Polsce na sprawiedliwość sądu. Miejmy nadzieję, że wyrok ten będzie przestrogą i przyczyni się do walki z dyskryminacją – mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.

Źródło: Kampania Przeciw Homofobii
Tekst: NS

FUTOPIA