Wszystkie szkoły w Nowym Jorku usuną ze stołówek przetworzone mięsne przekąski

Rada miejska Nowego Jorku wprowadziła rozporządzenie Resolution 238, dzięki któremu bekon, hot dogi, salami i inne przetworzone mięsne produkty znikną z menu stołówek szkół publicznych.
.get_the_title().

Wszystko zaczęło się na początku tego roku, w ramach inicjatywy „New Green Deal”, mającej prowadzić do zmniejszenia do 2050 roku emisji dwutlenku węgla przez miasto. Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio ogłosił wówczas cele tej inicjatywy, wśród których znalazły się m.in. plany zmniejszenia ilości mięsa serwowanego w mieście w takich obiektach jak szkoły, szpitale i więzienia.

De Blasio zaznaczył również, że z czasem będzie dążył do całkowitego wyeliminowania przetworzonych mięs z menu tych obiektów oraz zmniejszenia o 50 proc. ilości wołowiny kupowanej przez miasto.

Obecna szkolna polityka obiadowa jest najnowszą z szeregu nowych inicjatyw, które Nowy Jork wprowadził, aby ograniczyć niezdrowe spożycie mięsa w mieście. Już w marcu 2017 roku nowojorscy urzędnicy rozpoczęli program Meatless Monday w 15 szkołach na Brooklynie, dzięki czemu poniedziałki były całkowicie wolne od mięsa.

W tym roku de Blasio rozszerzył go na wszystkie 1800 szkół publicznych (pisaliśmy o tym tutaj) oraz wprowadził zakaz sprzedaży przetworzonych mięsnych produktów na terenie placówek.

źródło: unsplashed

Cała akcja jest silnie popierana przez prezydenta Nowego Jorku, Erica Leroya Adamsa, który sam jest na diecie wegańskiej. – Wiele przeprowadzonych dotąd badań, w tym raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 roku udowadnia, że substancje zawarte w przetworzonych produktach mięsnych, które podajemy dzieciom, zwiększają szanse na raka w późniejszym życiu. Nie możemy kontynuować karmienia naszych dzieci czymś takim – powiedział Adams. Miasto współpracuje ponadto ze szpitalem Bellevue Hospital Center, aby stworzyć oparty na roślinach program żywnościowy dla pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

źródło: unsplashed

Według Akademii Żywienia i Dietetyki weganie mają niższe wskaźniki otyłości, cukrzycy, chorób serca i raka niż osoby jedzące mięso.

Tymczasem National Cancer Institute, które koordynuje badania nad nowotworami w całych Stanach Zjednoczonych, ujawniło, że wskaźnik raka jelita grubego u młodych ludzi rośnie.

Musimy podawać naszym dzieciom pożywne posiłki, które odżywiają ich ciała i pomogą im osiągać lepsze wyniki w nauce. Dzieci muszą być zdrowe i silne, więc pomóżmy im rozwijać się, karmiąc je zdrowymi posiłkami – mówi prezydent Nowego Jorku. PETA, organizacja non-profit na rzecz etycznego traktowania zwierząt, aprobuje wysiłki Nowego Jorku prowadzące do ograniczania spożycia mięsa. Decyzja ta bez wątpienia może doprowadzić do zdrowszego, bardziej troskliwego pokolenia młodych ludzi, a jednocześnie oszczędzi niezliczonym zwierzętom bolesnej śmierci. – Będziemy nadal zachęcać wszystkich do wspierania programów, które pomagają przenieść społeczeństwo w stronę wegańskiej przyszłości – mówią przedstawiciele PETA.

Tekst: Marta Mankiewicz

FUTOPIA