Z raportu ONZ wynika, że głód zagraża coraz większej części ludzkości

Łącznie ponad 2 mld osób na Ziemi nie mają dostępu do wystarczających ilości zdrowego i pełnego wartości odżywczych pożywienia.
.get_the_title().

Przywoływaliśmy ostatnio raport African Child Policy Forum, z którego wynika, że przyczyną niemal połowy wszystkich śmierci dzieci w Afryce jest głód i pisaliśmy o tym, że zmiany klimatyczne i wiążące się z nimi drastyczne susze i powodzie tylko pogorszą sytuację na tym kontynencie. Ta sytuacja nie dotyczy jednak wyłącznie Afryki. Z opublikowanego niedawno raportu ONZ wynika, że głód jest problemem, który zagraża coraz większej części ludzkości i w wielu przypadkach wiąże się on bezpośrednio z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

W 2018 roku głodem dotknięte było 821,6 mln osób, czyli co 9 człowiek na świecie.

Jak podaje ONZ, to aż 11,6 mln więcej osób niż rok wcześniej. Rośnie także liczba tych, którzy nie mają bezpieczeństwa żywnościowego. Łącznie ponad 2 mld osób na Ziemi nie mają dostępu do wystarczających ilości zdrowego i pełnego wartości odżywczych pożywienia.

Największa ilość osób dotkniętych klęską głodu – aż 513,9 mln – żyje w Azji. Druga pod tym względem jest Afryka (256,1 mln osób, czyli aż 20 proc. mieszkańców kontynentu, a we wschodniej jego części aż 30 proc.), a następnie Ameryka Łacińska i Karaiby (42,5 mln osób).

Powodem kryzysów żywnościowych w najbiedniejszych krajach na świecie są konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne i spowolnienia gospodarcze (często wszystkie te czynniki jednocześnie).

Wśród przyjętych przez państwa członkowskie ONZ Celi Zrównoważonego Rozwoju znajduje się łącznie 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku. Wśród nich znajdują się takie problemy ubóstwo, zmiany klimatu, zrównoważony rozwój, pokój, sprawiedliwość społeczna czy właśnie głód. Póki co wygląda niestety na to, że ten ostatni problem – choć nie tylko on – może się okazać niezwykle trudny to rozwiązania w tak krótkim czasie.

Tekst: NS

FUTOPIA