Założyciel Twittera przekazał 5 mln dolarów, by dochód podstawowy stał się rzeczywistością w USA

Pandemia sprawiła, że wiele osób straciło środki do życia. Ta organizacja pomaga, dając im pieniądze.
.get_the_title().

Pandemia sprawiła, że znów zaczęło się mówić o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, czyli koncepcji, która zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od zarobków, powinien dostawać od państwa co miesiąc pewną sumę pieniędzy, która zapewni mu egzystencjalne minimum. Za chwilę z dochodem podstawowym wystartuje Hiszpania – w tym przypadku nie będzie to jednak dochód bezwarunkowy, bowiem pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych. Decyzja hiszpańskiego rządu ma związek z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Podobne rozwiązanie nabiera tempa także w Stanach Zjednoczonych. Jack Dorsey, współzałożyciel i CEO Twittera, przekazał właśnie na ten cel 5 mln dolarów. Pieniądze trafiły do organizacji nonprofit Humanity Forward, której założycielem jest Andrew Yang – milioner i były kandydat na prezydenta z ramienia Partii Demokratów.

Już w marcu organizacja ogłosiła, że rozda Amerykanom co najmniej milion dolarów.

I dotrzymała słowa – obecnie do najbardziej potrzebujących Amerykanów trafiły już 2 mln dolarów.

Dochód podstawowy to dla mnie coś w rodzaju podłogi – mówi Dorsey. – Podłogi, na której ludzie mogą stać ze spokojem ducha, wiedząc, że przetrwają, mają co jeść i czym karmić swoje dzieci, podczas gdy starają się postawić pierwsze kroki w nowej rzeczywistości. Organizacja Humanity Forward planuje jak najszybciej przekazać pieniądze od Dorsey’a osobom, które w wyniku pandemii zostały bez pracy lub ich wynagrodzenie drastycznie spadło. Osoby, które chcą się ubiegać o środki, zgłaszają się do organizacji przez portale społecznościowe – piszą do niej na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Pieniądze przekazywane są w postaci mikrograntów wynoszących od 250 do 500 dolarów.

Darowizna Jacka nie tylko pomoże bezpośrednio dziesiątkom tysięcy potrzebujących w czasie obecnego spowolnienia gospodarczego. Pomoże też Humanity Forward w rozwoju i uzasadni argument za bezwarunkowym dochodem podstawowym w Stanach Zjednoczonych. Wiemy, że możliwe jest UBI dla każdego Amerykanina, a te 5 mln dolarów pozwoli nam pokazać, co może być rzeczywistością wszystkich rodzin – mówi Andrew Yang.

Zdjęcie główne: Ryan Lash / TED
Tekst: NS

FUTOPIA