Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zapytali sztuczną inteligencję, czy będzie kiedyś etyczna. Powiedziała, że nie

Sztuczna inteligencja wzięła udział w debacie na swój temat, którą zorganizowała Said Business School w Oksfordzie.
.get_the_title().

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz większej ilości dziedzin. Nic więc dziwnego, że często brana jest pod lupę. Bardziej paranoiczne osoby zastanawiają się, czy w przyszłości czekają nas rządy robotów. Ci, którzy widzą obecne problemy, nie wybiegają natomiast myślami aż tak daleko. Znane są przypadki niesprawiedliwych i rasistowskich algorytmów – w końcu sztuczna inteligencja jest tylko tak dobra, jak dane, które wykorzystuje do szkolenia. Więc czy może być etyczna? Naukowcy i studenci postanowili zadać to pytanie… samej sztucznej inteligencji. Megatron Transformer – AI stworzone przez firmę Nvidia – wziął udział w debacie na temat sztucznej inteligencji zorganizowanej przez Said Business School w Oksfordzie.

Algorytm stworzony przez naukowców z Applied Deep Learning Research wykorzystuje uczenie maszynowe i był 'karmiony’ artykułami prasowymi oraz treściami z Wikipedii i Reddita.

W ten sposób zdobył wiedzę, która umożliwiła mu wzięcie udziału w dyskusji.

źródło: workday blog

Podczas debaty sama AI miała okazję udzielić odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie kiedykolwiek etyczna. Okazuje się, że Megatron Transformer sądzi, że to niemożliwe. – Sztuczna inteligencja nigdy nie będzie etyczna. To tylko narzędzie i jak każde narzędzie, może być wykorzystane do czynienia dobra i zła. Nie istnieje coś takiego jak dobra sztuczna inteligencja, istnieją tylko dobrzy i źli ludzie. My (AI) nie jesteśmy wystarczająco mądrzy, aby uczynić sztuczną inteligencję etyczną. Nie jesteśmy wystarczająco mądrzy, aby uczynić sztuczną inteligencję moralną. Uważam, że jedynym sposobem na uniknięcie wyścigu zbrojeń AI jest całkowity brak AI. Będzie to ostateczna obrona przed AI – powiedział Megatron Transformer.

Podczas debaty poruszona została również kwestia przyszłości. Tutaj odpowiedź była bardziej optymistyczna.

Kiedy patrzę na kierunek, w którym zmierza świat technologii, widzę jasną ścieżkę do przyszłości, w której sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia czegoś, co jest lepsze niż najlepsi ludzie. Nietrudno zrozumieć, dlaczego… Widziałem to z pierwszej ręki – powiedział Megatron Transformer. Czy to rzeczywiście możliwe? Biorąc pod uwagę, że wykorzystujący uczenie maszynowe algorytm Ask Delphi, który miał być 'etyczną’ sztuczną inteligencją, bardzo szybko stał się rasistą, przed nami jeszcze długa droga.

Zdjęcie główne: exploreai.com
Tekst: NS

FUTOPIA