Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zmiany klimatu kosztują! Ile zapłacicie za zakupy na targu w 2040 roku?

Zieleniak 2040 to akcja BNP Paribas, która pokazuje, że ceny produktów spożywczych są powiązane z tematem zmian klimatycznych.
.get_the_title().

Zauważyliście pewnie, że ceny warzyw rosną. To konsekwencja zmian klimatycznych, które przynoszą ze sobą fale upałów, susze, a także gwałtowne i ekstremalne zjawiska pogodowe. Jednak czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że zwykłe zakupy na bazarze płacicie ponad 4 tys. złotych?

Do naszej redakcji przyszła ostatnio przesyłka, w której znajdowały się właśnie warzywa i owoce. Wewnątrz niej znaleźliśmy też rachunek opiewający na aż 4 tys. złotych!

Dziś taka cena brzmi może nierealnie, ale już w niedalekiej przyszłości może okazać się prawdą. Takiego zdania jest BNP Paribas stojący za akcją Zieleniak 2040, w ramach której dostaliśmy tę podejrzanie drogą paczkę. Bank chce pokazać, że zmiany klimatu mają wpływ na ceny poszczególnych produktów i edukować w zakresie pozytywnego wpływu na klimat. BNP Paribas zwrócił uwagę na ten problem jako jedna z pierwszych dużych firm w kraju.

Na stronie Zieleniak 2040 widzimy zdjęcia owoców i warzyw, które opatrzone są cenami. „Liczne anomalie pogodowe takie, jak huragany i gradobicia, zniszczyły tegoroczne plony i spowodowały wzrost cen. Jeśli sytuacja się utrzyma, malina może stać się towarem luksusowym” – czytamy przy opisie malin, które wycenione zostały na… 414 zł za 100 g. Na stronie Zieleniak 2040 BNP Paribas tłumaczy też, z czego wynikają tak wysokie ceny, które być może za kilkadziesiąt lat staną się rzeczywistością. Wysoka emisja gazów cieplarnianych, związana m.in. z energetyką opartą na węglu, odpowiada za wzrost temperatury na Ziemi i coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe – przymrozki, burze czy gradobicia, które niszczą plony. Długotrwałe susze i brak wody także nie pomagają w uprawie warzyw i owoców. Co możemy zrobić, aby pomóc? Partnerem akcji Zieleniak 2040 jest Carrefour – już od najbliższej soboty w jego sklepach będziecie mogli poznać odpowiedź na to pytanie.

Zdjęcie główne: bnpparibas.pl
Tekst: NS

FUTOPIA