Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 filmów z Sundance, na które warto czekać

Tegoroczny festiwal Sundance właśnie dobiegł końca. Oto kilka ciekawych filmów, które można tam było zobaczyć.
.get_the_title().

W niedzielę dobiegła końca kolejna edycja Sundance – największego festiwalu kina niezależnego na świecie. Festiwal, którego twórcami są Robert Redford oraz Sterling Van Wagenen, odbywa się od 1978 roku. Tegoroczna edycja, ze względu na wciąż obowiązujące pandemiczne ograniczenia, w dużej mierze odbyła się online. Z bogatego programu wybraliśmy dla was 5 filmów, na które warto czekać.

1. 'Phoenix Rising’

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Evan Rachel Wood (@evanrachelwood)

Evan Rachel Wood była w związku z Marilynem Mansonem od 2006 do 2010 roku. W chwili rozpoczęcia związku aktorka miała więc 19 lat, a muzyk 36. Para była nawet zaręczona, ale do ślubu nie doszło. W następnych latach Evan Rachel Wood mówiła w wywiadach, że była ofiarą przemocy domowej, a także została zgwałcona – dopiero w ubiegłym roku potwierdziła jednak, że jej oprawcą był znany muzyk. Wówczas okazało się, że nie jest jedyną jego ofiarą.

Dokument 'Phoenix Rising’ to konsekwentna kontynuacja ścieżki obranej przez Evan Rachel Wood, która założyła także działającą na rzecz zakończenia przemocy domowej organizację Phoenix Act.

Za film odpowiada Amy Berg, reżyserka takich dokumentów jak 'I zbaw nas ode złego’ czy 'West of Memphis’, która niejednokrotnie udowodniła, że żaden temat nie jest dla niej zbyt trudny.

2. 'Speak No Evil’

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, że horrory nie są już domeną koneserów kina gatunkowego klasy B. Najlepszym dowodem na to są nagrody i pozytywne recenzje filmów Jordana Peele’a, Ariego Astera czy Julie Ducournau. Twórca 'Speak No Evil’ jest duński reżyser Christian Tafdrup.

Film opowiada o dwóch rodzinach – duńskiej i holenderskiej – które poznają się podczas urlopu w Toskanii. Miesiąc później Duńczycy odwiedzają Holendrów w ich domu.

Sprawy przyjmą oczywiście nieoczekiwany obrót – to w końcu horror, więc tego można się domyślić. Ale podobno twistu, który szykuje reżyser, przewidzieć się nie da.

3. 'Cha Cha Real Smooth’

Komediodramat 'Cha Cha Real Smooth’ otrzymał podczas tegorocznego festiwalu nagrodę publiczności.

W filmie, którego reżyserem jest Cooper Raiff, zobaczymy m.in. Dakotę Johnson i Leslie Mann. Fabuła opowiada o młodym mężczyźnie (w tej roli sam reżyser) bez perspektyw, który wraca do domu swoich rodziców. Pracuje w fast foodzie o obsługuje Bar Micwy. Na jednej z nich poznaje autystyczną dziewczynkę i jej mamę. No i tu, jeśli wierzyć tym, którzy już mieli szansę zobaczyć film, zaczyna się wzruszający romans. AppleTV+ właśnie kupiło ten film za 15 mln dolarów, więc wkrótce trafi do jego oferty i z pewnością stanie się hitem na miarę 'Palm Springs’ z Andym Sambergiem.

4. 'Jeen-yuhs: A Kanye Trilogy’

A co z produkcjami, które faktycznie za chwilę będziemy mogli obejrzeć? To jedna z nich.

Dokument o życiu Kanye Westa tydzień temu prezentowany był publiczności Sundance, a już 16 lutego trafi na Netflixa.

W tym przypadku chyba przesunięcia daty nie będzie… Czego nie da się powiedzieć z całą pewnością, jeśli chodzi o zapowiedzianą na 22 lutego płytę 'Donda 2′.’Jeen-yuhs: A Kanye Trilogy’ docelowo składać ma się z trzech części, które łącznie trwać będą aż 4 i pół godziny, a więc na pewno w produkcji znajdzie się mnóstwo miejsca na archiwalne materiały z ostatnich dwóch dekad kariery Ye – zarówno artystycznej, jak i biznesowej czy politycznej.

5. 'L’Evenement’

Ten francuski film w reżyserii Audrey Diwan w ubiegłym roku został uhonorowany Złotym Lwem, więc może trochę oszukujemy, dorzucając go do tej listy, ale niewątpliwie warto go będzie zobaczyć. Akcja nakręconej w formacie 4×4 produkcji rozgrywa się we Francji w latach 60.

Jej tematem jest nielegalna aborcja – wszystkie upokorzenia, niebezpieczeństwa i trudy, które musi przejść kobieta w systemie, który nie pozwala na przerywanie ciąży.

'L’Evenement’ oparte jest na autobiograficznej książce Annie Ernaux – pisarki, która często wymieniana jest wśród faworytów do literackiego Nobla, a której 'Lata’ trafiły właśnie do polskich księgarń.

Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA