Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 książek, na które warto czekać w 2021 roku

Afrykańska „Gra o tron”, David Lynch po japońsku i miłość millenialsów – to tylko kilka propozycji literackich, po które będziecie mogli sięgnąć w najbliższych miesiącach.
.get_the_title().

1. Sally Rooney „Rozmowy z przyjaciółmi”

okładka anglojęzycznego wydania

W 2018 roku pochodząca z Irlandii Sally Rooney wydała książkę „Normalni ludzie”, która z miejsca stała się ogromnym hitem. Powieść o relacji uczuciowej dwójki millenialsów znalazła się na liście książek roku Baracka Obamy i doczekała się ekranizacji w formie serialu. Także w Polsce „Normalni ludzie” spotkali się z niezwykle ciepłym przyjęciem.

Idąc za ciosem, wydawnictwo W.A.B. postanowiło więc opublikować debiutancką książkę niespełna 30-letniej pisarki.

„Rozmowy z przyjaciółmi” to historia Frances i Bobbi, przyjaciółek i byłych partnerek, które poznają małżeństwo, Nicka i Melissę. Z biegiem czasu Frances i Nick nawiązują romans. Powieść ukaże się w przekładzie Łukasz Witczaka już w lutym.

2. Ocean Voung „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę”

okładka anglojęzycznego wydania

„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” w oryginale ukazało się w 2018 roku i jest debiutancką powieścią Oceana Vounga. Zanim jednak książka się ukazała, autor był już dobrze znany na scenie literackiej – jako poeta został uhonorowany wieloma nagrodami.

W 2019 roku otrzymał nawet MacArthur Fellowship, nazywane niekiedy „grantem dla geniuszów”.

Voung pochodzi z Wietnamu, lecz w dzieciństwie uciekł z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś. Nauczył się czytać jako pierwsza osoba ze swoich bliskich, a następnie – również jako pierwszy w rodzinie – ukończył studia. Jego autobiograficzna powieść pisana jest w formie listu do nieumiejącej czytać matki. Główny bohater opowiada o swojej rodzinie i o trudach, traumach i przemocy, które musiała znieść zarówno w Wietnamie, jak i w Stanach Zjednoczonych, o swojej orientacji seksualnej, o miłości i o uzależnieniach. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B. w marcu. Przełożył ją Adam Pluszka.

3. Marlon James „Czarny lampart, czerwony wilk”

wydawnictwo echa

Nic nie zwiastowało pasma sukcesów. Droga Marlona Jamesa na literacki szczyt nie była usłana różami – debiutanckiego „Diabła Urubu” wydawcy odrzucali aż 78 razy! Mimo to James stał się pierwszym pochodzącym z Jamajki autorem, który został laureatem Nagrody Bookera – za „Krótką historię siedmiu zabójstw”, która dotyczyła próby zabójstwa Boba Marley’a. Książka „Czarny lampart, czerwony wilk”, która ukaże się w Polsce w marcu nakładem nowego wydawnictwa Echa (przekład Robert Sudoł), była natomiast nominowana do National Book Awards.

Mówi się o niej, że to „afrykańska Gra o tron”.

Tym razem James sięgnął po afrykańską mitologię i historię, by stworzyć niezwykłą (i – podobno – niezwykle brutalną) powieść fantasy.

4. Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna”

okładka anglojęzycznego wydania

Kilkadziesiąt lat, kilkanaście postaci. Trudności, miłości i szczęście. W tle zmieniająca się Wielka Brytania.

Powieść Bernardine Evaristo nagrodzona została w 2019 roku Nagrodą Bookera (razem z „Testamentami” Margaret Atwood).

Frustrowało mnie to, że czarne Brytyjki nie są widoczne w literaturze. Ograniczyłam się do 12 bohaterek – chciałem, aby wśród nich była zarówno nastolatka, jak i ktoś po 90. roku życia i aby czytelnik zobaczył trajektorię ich losów od urodzenia, choć niekoniecznie linearnie. W powieści można interpretować odmienność na wiele sposobów – kobiety są uważane za inne na wiele sposobów, czasem również przez siebie nawzajem. Chciałam też, żeby ta książka była powieścią o kobietach – mówi w jednym z wywiadów Evaristo. „Dziewczyna, kobieta, inna” ukaże się w kwietniu w Wydawnictwie Poznańskim (tłum. Aga Zano).

5. Ryū Murakami „Piercing”

okładka anglojęzycznego wydania

Z Murakamich znacie tylko Harukiego? Może pora zainteresować się także Ryū (pisarze nie są ze sobą spokrewnieni). Jego powieść podtytułem „Piercing” ukaże się latem w wydawnictwie Tajfuny w tłumaczeniu Dariusza Latosia. To naprawdę sensacyjna historia o biznesmenie, który wynajął pokój w hotelu, by popełnić w nim morderstwo. Plan nie potoczy się jednak po jego myśli…

Jeden z krytyków nazwał „Piercing” „Davidem Lynchem po japońsku”.

Książka opublikowana została w 1994 roku, ale do dziś jest chętnie czytana – w 2018 roku doczekała się nawet adaptacji filmowej, w której wystąpiła Mia Wasikowska i Christopher Abott.

Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA