Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 skandynawskich seriali kryminalnych idealnych na chłodne zimowe wieczory

Lubicie tajemnice, mrok i małomiasteczkową atmosferę? Jeśli tak, te produkcje z pewnością wciągną was na dłużej!
.get_the_title().

Skandynawskie seriale kryminalne to już marka sama w sobie. Poniżej zebraliśmy dla was 5 tytułów, dzięki którym chłodne, zimowe wieczory spędzicie w uzależniający sposób. Darowaliśmy sobie najpopularniejsze produkcje, takie jak 'Most nad Sundem’ czy 'Forbrydelsen’, choć je oczywiście również rekomendujemy!

1. 'Wisting’

Zaśnieżony norweski Larvik i naprawdę mroczna tajemnica do rozwikłania.

’Wisting’, z tytułowym detektywem na czele, to wręcz modelowy skandynawski kryminał, w którym atmosfera gęstnieje z każdym odcinkiem.

Na uwagę zasługuje też umiejętne mylenie tropów przez twórców, co zapewni odrobinę intelektualnej gimnastyki każdemu, kto będzie się starał odgadnąć meandry sprawy samodzielnie. A na dokładkę Trinity z 'Matrixa’, czyli Carrie-Anne Moss.

2. 'Pod osłoną mroku’

Kolejny wciągający kryminał, w którym towarzyszymy oddelegowanemu do tego zespołowi w rozwiązywaniu zagadki. Obok konwencjonalnych śledczych mamy tu też m.in. panią psycholog zajmującą się profilowaniem charakteru ewentualnych sprawców. A ci, choć nie uprzedzajmy faktów, pod względem aktorskim spisują się znakomicie, wznosząc cały serial na jeszcze wyższy poziom. Taką grę w kotka i myszkę lubimy!

3. 'Naoczny świadek’

Początkowe 'trzęsienie ziemi’ mające wpływ na późniejsze wydarzenia, niczym przewrócona pierwsza kostka domina?

Jeśli lubicie taką konstrukcję narracyjną, 'Naoczny świadek’ to serial właśnie dla was. Do tego mamy tu wszystkie składowe przyodzianego mrokiem kryminału: niezbadany las, wiele tajemnic i charakterystyczne role. Z całością można uwinąć się bardzo szybko, bo to zaledwie 6 odcinków.

4. 'Wallander’

Proza Henninga Mankella, w której śledzimy losy inspektora Kurta Wallandera, to już prawdziwa klasyka gatunku. Kryminalne przygody bohatera doczekały się również serialowej (i to rozłożonej na 3 sezony) ekranizacji (nie mylić z netfliksowym 'Młodym Wallanderem’), w której główną rolę doskonale zagrał Krister Henriksson. Nic, tylko zasiąść wygodnie w fotelu i zanurzyć się w intrydze.

5. 'Co kryje prawda’

Na sam koniec serial nieco nietypowy, gdyż równie ważne jak samo śledztwo są w nim ograniczenia wynikające z podeszłego wieku detektywów.

Mroczna historia idzie tu więc ramię w ramię z próbami połapania się przez bohaterów we współczesnym świecie (np. pyszna scena próby okiełznania reguł rządzących Tinderem). Takie kontrasty zawsze dodają dodatkowego uroku.

Tekst: WM

KULTURA I SZTUKA