Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

AI wygenerowała fałszywą piosenkę Drake’a i The Weeknda. Przesłuchano ją 15 mln razy

Czy prawdziwi artyści mogą już czuć się zagrożeni?
.get_the_title().

Piosenka ’Heart on My Sleeve’ rzekomo stworzona we współpracy Drake’a i The Weeknda zdobyła rozgłos po tym, jak znikąd pojawiła się na TikToku. Udostępniona przez tajemniczego użytkownika Ghostwriter977 zebrała łącznie 15 milionów wyświetleń. Cieszący się ogromną popularnością utwór został dodany również na YouTube’a oraz do biblioteki Spotify.

Piosenka zniknęła jednak z serwisów streamingowych, gdy wytwórnia Universal Music Group zgłosiła ją za ’naruszającą prawa treść utworzoną za pomocą sztucznej inteligencji’.

Universal Music Group odmówiła wyjaśnienia, czy wysłała oficjalne żądanie usunięcia piosenki. Wytwórnia skomentowała, że tworzone przez AI viralowe utwory pokazują, dlaczego platformy streamingowe powinny przeciwdziałać wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w sposób, który szkodzi artystom.

Generowanie przez AI utworów wykorzystujących muzykę naszych twórców nasuwa pytanie, po której stronie historii branży muzycznej chcemy się znajdować. Po stronie artystów, fanów i twórczej ekspresji, czy po stronie deep fake’ów, oszustw i odmawiania twórcom należnego odszkodowania? – pyta rzecznik wytwórni. – Nie zawahamy się podjąć kroków w celu ochrony naszych praw i artystów.

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagrań już w ubiegłym roku ostrzegało, że AI masowo narusza prawa autorskie.

Służy to firmom pracującym nad sztuczną inteligencją do szkolenia algorytmów i nie zagraża realnym artystom. Według 'Financial Times’ Universal Music Group wezwało już platformy streamingowe do zablokowania firmom obsługującym AI dostępu do utworów wytwórni.

Zdjęcie główne: Twitter.com/WeekndAccess
Tekst: OP

KULTURA I SZTUKA