Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku otwiera sklep z pracami swoich studentów

Kto wie, może wśród nich kryje się na przykład nowy Sasnal?
.get_the_title().

Ubiegły rok był na rodzimym rynku sztuki absolutnie wyjątkowy – portal Artinfo.pl opublikował dane, z których wynika, że rynek dzieł sztuki w Polsce osiągnął w 2020 roku wynik aż 380 mln złotych. To absolutny rekord i wzrost obrotu o niemal o 30 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem (w 2019 było to 294,9 mln złotych). Wynika to po części z faktu, że sztuka jest dobrą lokatą kapitału w niepewnych czasach. Ale oczywiście nie wszystkich stać na obrazy pędzla topowych artystów.

Tych, którzy mają nieco mniej zasobne portfele i ogromną chęć obcowania ze sztuką na co dzień, z pewnością ucieszy fakt, że Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku otwiera sklep, w którym znajdą się prace jej studentów i absolwentów.

Znajdą się w nim także gadżety i druki ASP.

źródło: zbrojowniasztuki.pl

Decyzję o ruszeniu ze sklepem podjął Prorektor ds. Współpracy i Promocji, dr Adam Świerżewski. Pomysł na otworzenie sklepu pojawił się już dawno, ale temat ten zaczął powracać częściej w ostatnim czasie – również w związku z potrzebą dostosowania się do nowej, pandemicznej rzeczywistości – donosi Biuro Promocji ASP. Początkowo sklep będzie działał wyłącznie w internecie, jednak są plany, by w przyszłości otworzył się także stacjonarnie – wówczas potencjalni kupujący będą mieli okazję zobaczyć prace na żywo.

Zależy nam też bardzo na promowaniu twórczości naszych zdolnych i początkujących adeptów sztuki i projektowania […] Przyjmujemy dzieła z każdej kategorii artystycznej, więc może być to malarstwo, rzeźba czy projekty powstałe na wydziale Architektury i Wzornictwa – informuje Biuro Promocji ASP.

Jakie prace znajdą się w sklepie? Uczelnia powoła zespół, który będzie oceniać zgłoszenia i zajmować się wyborem. Ile będą kosztować prace? Tyle, ile zażyczą sobie za nie sami artyści – pieniądze trafią do nich po sprzedaży dzieła, a kwota będzie pomniejszona o pobieraną przez sklep prowizję. Wszystkich studentów i absolwentów gdańskiej ASP, którzy chcieliby sprzedać swoje prace w powstającym sklepie, odsyłamy tutaj. Resztę zachęcamy do czekania na otwarcie sklepu, które ma nastąpić już wkrótce.

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons
Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA