Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ali Cha’aban – popkultura, nostalgia i Bliski Wschód w pracach libańskiego artysty

W jego pracach Nike i Wonder Woman spotykają się z bliskowschodnią tożsamością.
.get_the_title().

Ali Cha’aban urodził się w Libanie, a mieszka w Kuwejcie. Jako fotograf współpracował z Vogue Arabia, projektował także parę butów dla Nike. Jednak Cha’aban przede wszystkim jest artystą. W swoich pracach chętnie wykorzystuje bogatą ikonografię kultury arabskiej, aby poradzić sobie z kwestiami społeczno-politycznymi, takimi jak napięcie związane z bliskowschodnią tożsamością czy trudna sytuacja diaspory arabskiej.

Jego prace są zarazem pełne popkulturowych odniesień, jak i przesiąknięte nostalgią, a jako cel stawia sobie zaangażowanie odbiorców w produktywną dyskusję na temat kwestii związanych z Bliskim Wschodem.

Moje prace można opisać walijskim słowem 'Hiraeth’, które oznacza nostalgię czy też tęsknotę za domem, do którego nie można wrócić lub którego nigdy się nie miało. Wiele osób uważa moje prace za dystopię, przeciwieństwo idealistycznych marzeń. Dla mnie sztuka jest formą komentarza społeczno-politycznego, który może rzucić światło na dany temat czy podkreślić pewien problem – mówi Cha’aban. Zobaczcie jego prace:

KULTURA I SZTUKA