Frutiger aero – cyfrowa estetyka Y2K, która ponownie podbija nasze serca

Pokazy slajdów pod hashtagiem #frutigeraero, na których widnieją tropikalne ryby i lśniące fale, mają już ponad 28 mln wyświetleń na TikToku.
.get_the_title().

Nostalgia za latami 2000. zdominowała ostatnie miesiące w modzie, makijażu czy designie, co zaowocowało zalaniem social mediów zdjęciami trendsetterów i influencerów stylizowanymi na początek bieżącego wieku.

2023 rok przywrócił kolejny trend Y2K, który swego czasu kształtował cyfrowe doświadczenia ludzi – frutiger aero.

Pierwszą osobą, która zidentyfikowała styl, nazywając go na cześć rodziny czcionek Frutiger i Windows Aero, języka projektowania systemu Windows Vista, była Sofi Lee. Członkini Consumer Aesthetics Research Institute, społeczności zajmującej się rejestrowaniem estetyki wizualnej w kulturze konsumenckiej od lat 70., pamięta, jak dorastając, pociągały ją poszczególne elementy frutiger aero.

Byłam nastolatką, kiedy pojawił się Windows Vista i uważałam, że to najlepiej wyglądający system na świecie. Wydawało się, że będzie przełomowy dla sposobów kreowania wyglądu interfejsów technologicznych – mówi Sofi.

Wyróżniającymi się motywami frutiger aero, oprócz wspomnianych rybek i fal, są zorze polarne, kule czy wielokształtne przezroczyste materiały, które miały być wirtualnym odpowiednikiem swych rzeczywistych wersji, łącząc naturalizm ze światem cyfrowym.

Frutiger aero okazał się trafnym przedstawieniem ery, w której pojawienie się smartfonów przekształciło internet w otaczającą nas rzeczywistość.

@nostalg1ac0re frutiger aero #frutigeraero #nostalgia #nostalgic #nostalgiacore #dreamcore #weirdcore #kidcore #childhood #childhoodmemories #liminalspaces #backrooms #feverdream #fyp #foryou #foryoupage #fypシ #viral ♬ original sound – Scribble 😀 🇬🇧🇧🇮

Myślę, że jednym z powodów, dla których firmy przyjęły ten styl, było poczucie przystępności. Pojawił się on w erze, w której technologie stawały się szerzej dostępne dla ludzi, którzy wcześniej nie czuli się z nimi komfortowo – dodaje Evan Collins, również członek Consumer Aesthetics Research Institute.

Dlaczego frutiger aero stało się popularne właśnie teraz? – W czasach niepewności związanej z kryzysem i zwiększającymi się kosztami życia istnieje naturalna potrzeba szukania komfortu w nostalgicznych wspomnieniach – wyjaśnia Amanda Brennan, znawczyni kultury internetowej.

Potrzeba powrotu do zabawnej estetyki Y2K wynika również ze znudzenia minimalistycznym stylem, który aktualnie dominuje w wielu interfejsach.

Sądzę, że każda estetyka, która stanie się powszechna w kapitalistycznym społeczeństwie, w którym żyjemy, będzie przez to społeczeństwo kształtowana – podsumowuje Sofi Lee. – Moim zdaniem to, że ludzie uważają, że styl frutiger aero faktycznie do nich przemawia lub, że traktują go z przymrużeniem oka, jest tak naprawdę refleksją nad ich uczuciami do tamtego okresu.

@thanksvision I finally finished #frutigeraero #y2k #homescreen #fyp ♬ Flash casanova – 🐾🕊️

Zdjęcie główne: Evan Collins/Are.na
Tekst: OP

KULTURA I SZTUKA