Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Happy birthday, MTV!

Kultowa stacja muzyczna obchodzi w tym miesiącu 40. urodziny. Jak wyglądały jej początki?
.get_the_title().

MTV uruchomiono 1 sierpnia 1981 roku o godzinie 12:01. Choć od tego czasu kanał stał się synonimem tandetnych reality show, w czasach swojej świetności stacja – zgodnie z nazwą – rzeczywiście stawiała muzykę na pierwszym miejscu. To na MTV przez całą dobę można było słuchać i oglądać czołowych wykonawców new wave, post-punka i rocka alternatywnego. Można mieć sporo zastrzeżeń co do tego, jak kultowa stacja zmieniła się na przestrzeni dekad, ale niewątpliwie miała ogromny wpływ na rozwój popkultury. Przy okazji 40. urodzin MTV przybliżamy wam kilka mało znanych faktów zza kulis powstania stacji!

Zdjęcie: Fred Seibert / Flickr

Ladies and gentlemen, rock and roll – to pierwsze słowa wypowiedziane na antenie MTV przez Johna Lacka, współtwórcę kanału.

Towarzyszyło im nagranie przedstawiające inny ważny start z tego samego roku – start wahadłowca Columbia, czyli pierwszego promu kosmicznego NASA, który odbył lot kosmiczny. Co ciekawe, według oryginalnych planów stacja nie miała nazywać się MTV (mogłaby dzięki temu uniknąć teraz wszystkich żartów o byciu telewizją muzyczną bez muzyki). Bob Pittman, jeden z współzałożycieli kanału, zaproponował nudną, zupełnie niepasującą do rewolucyjnego charakteru stacji nazwę TV-1. Na szczęście dla wszystkich pracujący z nim zespół prawników odkrył, że nazwa była już zajęta. – Najlepsze, co mogliśmy uzyskać, to TV-M… I zdecydowaliśmy się na TV-M, dopóki nasz szef ds. programowych nie powiedział: 'Nie sądzisz, że MTV brzmi trochę lepiej niż TV-M?’ – zdradził Pittman w 1991 roku w wywiadzie dla 'Los Angeles Times’.

Jaką piosenkę usłyszeli jako pierwszą widzowie MTV?

Utwór ‘Video Killed the Radio Star’ zespołu The Buggles wydawał się oczywistym pomysłem na rozpoczęcie działalności stacji muzycznej.

Z opowieści dyrektora programowego Steve’a Casey’a wynika jednak, że propozycja spotkała się z silnym sprzeciwem ze strony jego kolegów. W Wielkiej Brytanii, ojczyźnie The Buggles, piosenka notowana była na pierwszym miejscu list przebojów, jednak po drugiej stronie Atlantyku nie cieszyła się taką popularnością – w USA utwór znalazł się dopiero na 40. miejscu. Niektórzy producenci MTV uważali, że na start stacji powinna polecieć bardziej znana piosenka, coś, co w Stanach Zjednoczonych było już hitem. Casey nie dał jednak za wygraną i przekonał współpracowników, mówiąc: ‘Nikt tego nie będzie oglądał. To symboliczne’. W ten sposób ‘Video Killed the Radio Star’ przeszła do historii popkultury jako pierwsza piosenka wyemitowana przez MTV.

Jakie jeszcze piosenki i którzy wykonawcy zapisali się w historii stacji? Warto wspomnieć o pierwszym utworze w wykonaniu kobiety, który pojawił się na antenie telewizji, czyli ‘You Better Run’ Pat Benatar. W kategorii ‘pierwszy materiał koncertowy’ zadebiutowała grupa REO Speedwagon. Zespół zapisał się też w pamięci piosenką ‘Keep On Loving You’, która stała się pierwszym hitem amerykańskiej listy przebojów Hot 100 prezentowanej przez MTV.

Jednak prawdziwym rekordzistą jest Rod Stewart, który w ciągu pierwszych 24 godzin funkcjonowania stacji pojawił się na antenie z 11 różnymi teledyskami w sumie aż 16 razy.

Jeśli komuś udało się nie zasnąć na tyle długo, by oglądać pierwsze 24 godziny istnienia MTV, z pewnością doświadczył kilku przypadków déjà vu. Ze względu na opór różnych wytwórni płytowych i fakt, że stacja była jeszcze w powijakach, MTV dysponowało dość skromną biblioteką teledysków – podobno było ich tylko 250. Prawie połowa z nich została zaprezentowana pierwszego dnia, a wiele klipów było odtwarzanych wielokrotnie. ‘You Better, You Bet’ The Who, ‘Just Between You and Me’ April Wine i ‘In the Air Tonight’ Phila Collinsa zobaczyć można było aż pięć razy dziennie.

Zdjęcie: DIMITRIOS KAMBOURIS/GETTY IMAGES

Chociaż narodziny MTV są powszechnie uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń popkulturowych lat 80., większość Amerykanów nie miała nawet możliwości w nich uczestniczyć. A to dlatego, że moment, w którym utwór ‘Video Killed the Radio Star’ grupy The Buggles zapoczątkował muzyczną rewolucję, mogli zobaczyć tylko mieszkańcy New Jersey, którzy wykupili abonament u konkretnego operatora kablowego. Dopiero kilka lat później MTV zaczęli odbierać widzowie na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcie główne: recordonline.com
Tekst: AD

KULTURA I SZTUKA