Jak wygladała subkultura skateboardingu lat 90? — kolekcje zdjęć prezentuje World Artefact Society
Niedawno założony kolektyw World Artefact Society jest siedmioosobową grupą skaterów, którzy tworzą wytwórnię wydawniczą zakorzenioną w powiązaniach subkultury z modą, muzyką, designem i sztuką. WAS jest mieszanką dyrektorów artystycznych, filmowców, fotografów i kierowników zespołów — wizja skateboardingu widziana przez szerokokątny obiektyw.
Jesteśmy siedmiorgiem przyjaciół, którzy stali się dorosłymi i pracującymi profesjonalistami sztuki – wyjaśnia członek i fotograf David Luraschi dla Dazed – W zeszłym roku zdecydowaliśmy, że będziemy rozwijać markę, która będzie bardziej etykietą wydawniczą, abyśmy mogli produkować konkretne produkty opowiadające o naszej historii lub naszej dzisiejszej perspektywie.
Pierwszą rzeczą, która zostanie wydana przez grupę, jest książka-manifest. Ma ona stać się ramą wizji World Artefact Society i rodzajem wspomnienia poświęconego skaterom, którzy zaczęli działać w latach 90.
Skontaktowaliśmy się z fotografami i starszymi skaterami z tamtych czasów, a także zeskanowaliśmy i znaleźliśmy materiały archiwalne z różnych źródeł – mówi Luraschi. Strony książki opisujące genezę kolektywu są wypełnione akcesoriami z końca ubiegłego wieku – zmiętymi biletami metra, zapętlonymi kasetami czy zapalniczkami.
Jako projekt kuratorski World Artefact Society jest dość refleksyjny. Minęło 25 lat od połowy lat 90. – mówi Luraschi – Miło jest więc ponownie przyjrzeć się kulturze wizualnej, którą byliśmy pochłonięci w tamtym czasie.
Jazda na deskorolce to mieszanka lekkoatletyki i ekspresji artystycznej – dodaje Luraschi – Kiedy się starzejesz, prawdopodobnie nie uprawiasz już tej samej atletyki, ale ekspresja artystyczna skatera może powoli przerodzić się w ogólne uznanie dla sztuki. David Luraschi uważa także, że skaterzy widzą świat inaczej, porównując tę wizję do architektury – Czuję, że istnieje wiele możliwości, których ludzie nie są w stanie odkryć. Powstają wspaniałe dzieła, ale wciąż niektóre są niewiadomą.
Kolektyw WAS zmierza jednak do przodu wraz ze swoim innowacyjnym podejściem, łączącym złotą erę skateboardingu i deskorolkarzy przyszłości. Pokazują swoją inwestycję w teraźniejszość, sponsorując wyróżniających się aktualnie skaterów. Planują także współpracować z innymi osobami, pośród których mają znaleźć się malarze, filozofowie czy rzemieślnicy.
OP