Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Krzysztof Warlikowski wyróżniony Złotym Lwem na Biennale w Wenecji

Słynny polski reżyser teatralny został nagrodzony za całokształt. Wyróżnienie odbierze w lipcu, podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji.
.get_the_title().

Miłośnikom teatru z pewnością nie trzeba wyjaśniać, kim jest Krzysztof Warlikowski, a ci, którym z teatrem nie po drodze, z pewnością znają to nazwisko. Warlikowski jest jednym z najsłynniejszych współczesnych reżyserów teatralnych w Polsce. Na swoim koncie ma adaptacje wielu sztuk Szekspira, „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, „Tramwaju zwanego pożądaniem” Tennessee Williamsa, „Aniołów w Ameryce” Tony’ego Kushnera, a także takie sztuki jak „Koniec”, „(A)pollonia” czy „Kabaret warszawski”. Wielokrotnie był wyróżniany: w 2003 otrzymał Paszport „Polityki”, rok później francuski Order Kawalera Kultury, a w 2011 Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Do tych i innych wyróżnień wkrótce dołączy jeszcze jedno: Krzysztof Warlikowski został nagrodzony Złotym Lwem na Biennale w Wenecji za całokształt twórczości w dziedzinie teatru.

Wyróżnienie to przyznawane jest przez Radę Dyrektorów Biennale w Wenecji, a o nagrodzenie polskiego reżysera wnioskowali Stefan Ricci i Gianni Forte, którzy kierują częścią teatralną festiwalu.

„Od ponad dwudziestu lat Krzysztof Warlikowski – zgodnie z wewnętrzną motywacją – jest orędownikiem głębokiej odnowy europejskiego języka teatralnego. Korzystając z odniesień do kinematografii, oryginalnie posługując się wideo i wymyślając nowe formy widowiska – chce przywrócenia więzi pomiędzy spektaklem a publicznością. Warlikowski zachęca widza, by rozdarł papierowe tło swojego życia i odkrył to, co tak naprawdę za nim się skrywa” – pisze biuro prasowe Biennale di Venezia. Podkreśla także, że sztuki i opery Warlikowskiego wystawiane są na całym świecie – na najważniejszych festiwalach teatralnych i na deskach najwybitniejszych teatrów operowych.

Biuro prasowe nazwało również reżysera „emblematyczną postacią teatru postkomunistycznego, który odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje”.

Warlikowski odbierze nagrodę podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji, który odbywać się będzie na początku lipca.

Zdjęcie główne: Krzysztof Zuczkowski / Forum
Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA