Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Lekcja historii hip-hopu na koszulkach

Wybór koszulki z tej kolekcji to muzyczny statement. Tupac, Run-D.M.C., Salt-n- Pepa czy Biggie? GAP uczcił 50. rocznicę powstania hip-hopu, przywołując postacie, które zmieniły najpierw uliczną, amerykańską kontrkulturę, a następnie globalną popkulturę.
.get_the_title().

Hip-hop jako nurt muzyczny i zjawisko społeczne obchodzi 50. rocznicę istnienia. Cofamy się więc do początku i szukamy postaci kultowych, bez których ten nurt wyglądałby inaczej.

Początki sięgają nowojorskiego Bronksu, gdzie improwizowane, spontaniczne imprezy uliczne stały się szybko alternatywą dla disco. W latach 70. gromadziły tłumy nastolatków, by szybko stać się jednym z wiodących fenomenów kontrkultury. Początek lat 90. to czas, w którym kultura hip-hopowa rozlała się po absolutnie wszystkich podwórkach globalnej wioski, nie zapominając jednak o swoich amerykańskich korzeniach. Połączyła w jedno muzykę, taniec, graffiti i skateboarding. Kontrkultura wdarła się do kultury masowej.

Amerykańska marka GAP przygotowała minikolekcję, którą uczciła nie tylko muzyczny jubileusz, lecz także kultowe postaci, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się tego gatunku muzycznego, a w jego następstwie całego kulturowego fenomenu. Kolekcja GAP składa się z czterech bawełnianych koszulek unisex, dostępnych w różnych kolorach, które przedstawiają twórców hip-hopu: Tupaca, Run-D.M.C., Salt-n-Pepa oraz Biggiego. Dla jednych może to być muzyczny statement, dla innych wspomnienie lat młodości, a dla jeszcze innych niezła lekcja historii muzyki.

Biggie
Tupac

Kolekcja GAP x 50. rocznica hip-hopu składa się z czterech bawełnianych T-shirtów, do stworzenia których użyto również bawełny z recyklingu. Charakteryzują się prostym krojem, mają krótki rękaw i okrągły dekolt. Dostępne są w czterech kolorach. Na koszulkach widnieją wizerunki czterech wybitnych twórców hip-hopu: Tupaca – którego uznaje się za najbardziej wpływowego rapera w historii, Run-D.M.C. – zespołu, który uznawany jest za twórcę nowej fali hip-hopu w latach 80., Biggieego Small – nazywanego przez media zbawcą hip-hopu ze Wschodniego Wybrzeża oraz Salt-n-Pepa – żeńskiej grupy R&B-hiphopowej, która istniała w latach 1986-1997.

Salt-n-Pepa
Run- D.M.C.

Założona w 1969 roku w San Francisco przez Dona i Doris Fisher marka Gap miała łączyć pokolenia. Fisherowie otworzyli sklep, który miał sprostać potrzebom wielu pokoleń i zniwelować lukę między nimi. W ten sposób stworzyli markę, która łączy poprzez styl.  Klasyczne kultowe sylwetki, rzemiosło i jakość, ale przy tym pochwała indywidualności i integracja – to DNA marki.

KULTURA I SZTUKA