„Małe zwierzątka” Radka Raka. Nowe opowiadanie laureata Nike do przeczytania za darmo!

Prześladowanie w szkole, małe zwierzątka, a w tle przemiany gospodarcze. Nowe opowiadania Radka Raka dostępne jest za darmo na Wolnych Lekturach.
.get_the_title().

Wolne Lektury to wspaniała inicjatywa. W tej internetowej bibliotece ebooków i audiobuków znajduje się ponad 5,6 tys. książek. Wszystkie z nich to pozycje, które znajdują się w domenie publicznej, dzięki czemu można je swobodnie publikować i rozpowszechniać. Korzystanie z Wolnych Lektur jest darmowe i nie wymaga rejestracji. W bibliotece są nie tylko utwory, do których prawa autorskie wygasły – znajdziecie tam również teksty współczesnych autorów, między innymi Sylwii Chutnik, Łukasza Orbitowskiego, Ziemowita Szczerka, Pawła Sołtysa czy Julii Fiedorczuk. Ostatnio dołączył do nich także Radek Rak. Jest on autorem wielu opowiadań i trzech powieści.

Najnowsza z nich – „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” została w 2020 roku wyróżniona Nagrodą Nike.

Ta powieść koncentruje się na postaci tytułowego Jakuba Szeli – przywódcy rabacji galicyjskiej, czyli buntu chłopów przeciwko ich panom, który miał miejsce w 1846 roku. Łączy legendy i fantastykę z historią Polski. Poza tym Radek Rak jest również… weterynarzem.

Na Wolnych Lekturach ukazało się właśnie jego nowe opowiadanie, które możecie przeczytać absolutnie za darmo. Albo wysłuchać – audiobook czytany przez Adama Fidusiewicza także jest darmowy. „Małe zwierzątka”, bo taki tytuł nosi opowiadanie Raka, dotyczą problemu przemocy w szkole. Głównym bohaterem opowiadania, którego akcja rozgrywa się na prowincji w okresie przemian gospodarczych, jest chłopiec, który doświadcza prześladowania w szkole. Wrażliwy bohater zaprzyjaźnia się z tytułowymi zwierzątkami, które – podobnie jak on – nie mają cech drapieżników. „Na początku była cisza, a w ciszy były myszy i mysią była ta cisza. Przez myszy wszystko się stało, a bez nich nic by się nie stało, co się stało. Nie byłoby bez nich końca tej opowieści ani niczego, co do tego końca doprowadziło. Koniec zaś, jak wiele końców, miał miejsce w grobie, płytkim i błotnistym, bo tamtego dnia niebo popękało w szwach i z napuchniętych, szarych chmur puściły się strugi deszczu” – tak zaczynają się „Małe zwierzątka”.

Chcecie sprawdzić, co zdarzy się dalej? Opowiadanie znajdziecie tutaj.

Tekst dostępny jest za darmo dopiero od 25 stycznia – wcześniej aby go przeczytać, należało wpłacić pieniądze na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur. Zachęcamy do wsparcia tej pożytecznej inicjatywy!

Zdjęcie główne: TOK FM
Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA