Nightcore – co to takiego i jak zmienia świat muzyki?

Jeśli natknęliście się kiedyś na remiks znanej piosenki, który jest znacznie szybszy niż oryginał, a do tego wokal brzmi jak po solidnej dawce helu, to pewnie zainteresuje was fakt, że ma to swoją nazwę – to właśnie jest nightcore. Wymyślony został przez dwóch Norwegów, Thomasa S. Nilsena i Steffena Ojala Soderholma, pod koniec lat 90. W ramach szkolnego projektu remiksowali w ten sposób smutne piosenki, a nazwali się właśnie Nightcore. Ich duet prędko się rozwiązał, ale zanim do tego doszło, umieścili oni swoje utwory na LimeWire. Jako że w internecie nic nie ginie, w 2009 roku holenderski programista Maikel631 wrzucił je na YouTube’a.
Utwory młodych uczniów zainspirowały z czasem cały gatunek o nazwie nightcore – czasem są to oryginalne utwory elektroniczne, ale częściej przyspieszone o mniej więcej 35 proc. remiksy.
Przyspieszone remiksy cieszą się obecnie ogromną popularnością na TikToku. Nic dziwnego, w końcu i tam najbardziej liczy się zawrotne tempo.
Hasztag #spedupsongs ma już ponad 11 mld wyświetleń, a #speedupsongs prawie 13 mld.
Na tiktokowych playlistach dominują nightcore’owe remiksy nowych piosenek, dzięki którym użytkownicy często po raz pierwszy mają szansę zetknąć się z danym wykonawcą. Ale w ten sposób wracają i stare utwory – na przykład nieszczególnie popularne w 2011 roku 'Bloody Mary’ Lady Gagi, które pojawiło się w nightcore’owym remiksie przy okazji słynnego tańca z netfliksowego serialu 'Wednesday’, by następnie, po wielu latach, po raz pierwszy wskoczyć na listę Billboard Hot 100. Swoją drogą w serialu taniec był wykonywany do zupełnie innej piosenki, ale ani społeczność TikToka, ani sam Netflix niespecjalnie się tym przejęły. Wśród kawałków, które znów stały się popularne dzięki przyspieszonym remiksom, są także 'Promiscious’ Nelly Furtado z 2006 roku czy 'Obsessed’ Mariah Carey z 2009.
@official_dr_boffone I keep telling my students to stop making TikToks in class #wednesdayaddams #wednesdaydance #teacher #tiktokteacher ♬ original sound –
Nightcore nie uszedł oczywiście uwadze muzyków. Często wypuszczają oni nowe, nightcore’owe wersje swoich utworów. Summer Walker przyspieszyła cały swój mixtape z 2018 roku, a utwór 'Bad Habit’ Steve’a Lacy’ego trafił na listę Billboard Hot 100 dopiero po tym, gdy jego przyspieszona wersja, wypuszczona trzy miesiące po premierze kawałka, zaczęła robić rundkę po TikToku. Z kolei Doja Cat wydała singiel, na którym jest wiele wersji jednego utworu, w wielu remiksach – zarówno przyspieszonych, jak i spowolnionych, ale nie tylko.
Należy jednak podkreślić, że artyści nie zawsze zyskują na nightcore’owych przeróbkach.
Firma technologiczna Pex, która zajmuje się prawem w sieci, szacuje, że w serwisach streamingowych jest mniej więcej 1 proc. tego typu nieautoryzowanych remiksów. Posiadacze praw do oryginalnych utworów nie otrzymują wynagrodzenia za ich odtworzenie.
Tekst: NS