Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Obraz Wojciecha Fangora sprzedany za 7,3 mln złotych. To rekord na polskich aukcjach!

Dotychczasowy rekord aukcyjny także należał do Fangora.
.get_the_title().

Wojciech Fangor (1922-2015) malował obrazy w nurcie minimal art i op-art. Jako jedyny polski twórca miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Szczególną popularnością cieszą się jego płótna, na których pojawia się motyw rozety. Jako że artysta wykonał tylko trzy obrazy tego rodzaju, gdy tylko trafiają one pod młotek, wiadomo, że będzie gorąco. Obrazy Wojciecha Fangora nie od dziś biją aukcyjne rekordy – w 2018 roku jedna z rozet, która nosi tytuł „M 39”, została sprzedana za 4,7 mln złotych. Wówczas był to absolutny rekord na polskim rynku sztuki. Jednak wczoraj podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna” w Desa Unicum został on pobity. Nowym rekordzistą stała się inna rozeta Fangora.

Namalowany w 1969 roku obraz „M 22” został wczoraj wylicytowany za 6,2 mln złotych. Po dodaniu opłat aukcyjnych nowy nabywca zapłaci za niego ponad 7,3 mln złotych.

Jak długo „M 22” Fangora będzie dzierżyć miano najdrożej sprzedanego obrazu w Polsce? Nie wiadomo, zwłaszcza że już w przyszłym tygodniu w Desie odbędzie się aukcja, na której pojawi się obraz Tamary Łempickiej „Czytająca I”. Szacuje się, że może on osiągnąć cenę 6 mln złotych.

Łempicka jest autorką najdroższego płótna sprzedanego w historii przez polskiego artystę.

Jej „Portrait de Marjorie Ferry” z 1932 roku został w lutym wylicytowany za aż 16,3 mln funtów, czyli ponad 82 mln złotych. A więc kto wie, może już za moment „Czytająca I” pobije rekord Fangora?

Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA