Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwszy w Europie pływający dom kultury właśnie został otwarty we Wrocławiu

Odra Centrum to projekt, któremu przyświeca szczególny cel: szerzenie ekologicznych działań i ochrona środowiska naturalnego rzek i akwenów. Nowe miejsce 'spotkań na wodzie' oprócz walorów edukacyjnych, proponuje mieszkańcom Wrocławia także liczne atrakcje kulturalno-społeczne.
.get_the_title().

W pobliżu tętniącej życiem Odry pojawiają się coraz to nowe inicjatywy zrzeszające społeczność Wrocławia. Jedną z nich jest ośrodek edukacyjny Odra Centrum przycumowany między ujściem Oławy a mostem Grunwaldzkim.

To jedyny tego typu ośrodek edukacyjno-kulturalny w Europie.

Na ponad 800 mkw. powierzchni organizowane są warsztaty, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, kameralne koncerty, a także inne, proekologiczne aktywności skupiające całe rodziny. Istnieje też możliwość wynajęcia przestrzeni w celu zorganizowania urodzin.

Na pokładzie znajduje się m.in. laboratorium czystości wody, pracownia drukarek 3D, Mała Szkutnia, w której można poznać zasady budowy łodzi, czy Odrateka – kopalnia wiedzy na temat Odry.

W środku funkcjonuje także kawiarnia, w której można ugasić pragnienie po… zbieraniu śmieci pływających po rzece. Na miejscu dostępna jest opcja wypożyczenia kajaków, do których dołączone są chwytaki i worki, umożliwiające pomoc w sprzątaniu. Przyjemne z pożytecznym!

Pomysłodawcą Odry Centrum jest Fundacja OnWater, realizująca od 2013 roku projekty edukacyjne i kulturalne promujące wiedzę na temat Odry, które skupiają kilkaset uczestników w każdej edycji.

Pływający obiekt zacumował przy moście Grunwaldzkim (dojście od ul. Mazowieckiej) i jest otwarty codziennie od 9:00 do 20:00.

Zdjęcia: Onwater
Tekst: Dominika Szymańska

KULTURA I SZTUKA