Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pokolenie Z wskrzesza shoegaze na TikToku

Okazuje się, że ta muzyka idealnie pasuje do covidowej rzeczywistości.
.get_the_title().

Shoegaze nie jest specjalnie optymistycznym gatunkiem. Jego nazwa nawiązuje do gapienia się w buty – rzekomo tak właśnie zwykli grać wykonawcy, jakby dystansując się czy wręcz wstydząc publiczności.

Shoegaze’owe nagrania poznacie po ścianie dźwięku, dużej ilości efektów gitarowych i niewyraźnym wokalu.

Gatunek powstał pod koniec lat 80. w Wielkiej Brytanii, a za wzorcową shoegaze’ową płytę uważa się 'Loveless’ My Bloody Valentine. Inne prominentne zespoły to Slowdive, Cocteau Twins, Jesus and the Mary Chain czy Ride. Do niedawna wydawało się, że ten gatunek pamiętany jest już tylko przez muzycznych geeków, którzy w wolnych chwilach robią memy o czekaniu na nowy album My Bloody Valentine. Jednak nieoczekiwanie ma teraz swoje pięć minut. I to na TikToku. Okazuje się, że ponure kawałki wyjątkowo przypadły do gustu przedstawicielom pokolenia Z. Hasztag #shoegaze ma już na TikToku ponad 32 mln wyświetleń, Cocteau Twins inspiruje make-upowe tutoriale, wciąż pojawiają się nowe filmiki z tańczeniem do My Bloody Valentine, a ludzie polecają także mniej znane zespoły.

@spacewiitch#fyp #shoegaze

♬ Melon Yellow – Slowdive

@plssendserotoninFr ##shoegaze

♬ babysbreath – Lovesliescrushing

Wydaje mi się, że coraz więcej osób zaczyna pociągać ten senny, zniekształcony dźwięk, który nie był specjalnie popularny wśród przedstawicieli Gen Z zanim nie pojawił się na TikToku – mówi 23-letnia Kelsie Herzog, która na platformie polega shoegaze’owe zespoły. Dziewczyna zainteresowała się tym gatunkiem już jakiś czas temu. Podoba się jej to, jak otula słuchaczy dźwiękiem. Nie bez znaczenia są też memy – to właśnie za ich sprawą wielu przedstawicieli pokolenia Z włączyło tę muzykę. Wiele osób odnalazło się w stereotypie melancholijnego i wycofanego słuchacza, który zna coś, czego nie zna nikt inny.

Zwłaszcza w covidowej rzeczywistości, kiedy otulenia dźwiękiem potrzebujemy jak nigdy wcześniej, a nieco nierzeczywista atmosfera, jaką kreuje ta muzyka, staje się doskonałym soundtrackiem do dziwnej codzienności.

Spotify donosi, że w 2018 roku pojawiło się dwa razy więcej shoegaze’owych albumów (i wznowień) niż w 1996. Liczba nowych zespołów grających shoegaze wciąż rośnie – i nic dziwnego, bo takie kawałki da się też spokojnie nagrywać w warunkach domowych.

@songpsychReply to @johnfromphilly what IS shoegaze?? (Hosted by @dev_lemons ) #learnontiktok #tiktokpartner #shoegaze

♬ When You Sleep – My Bloody Valentine

@mybloodykalimay or may not be a self call out #emo#goth#indie#shoegaze#Music#fyp#rock#mcr#mbv#foryoupage#foryou

♬ Scott Vs The Magic Man – Jay

@ihaveabenadryladdiction##carseatheadrest ##mybloodyvalentine ##radiohead ##music ##shoegaze

♬ High and Dry – Radiohead

Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA