Polska animacja VR na tegorocznym Sundance Festival

Czym jest projekt Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak pt. „NOCCC”?
.get_the_title().

Choć artystki opisują go jako „wirtualny poemat erotyczny”, w praktyce ma postać kilkuminutowej animacji, w której poezja, taniec i dźwięki ASMR łączą się w holistyczne, sensualne doświadczenie… A to wszystko w wirtualnej rzeczywistości.

VR Nightsss (Trailer) from Weronika Maja Lewandowska on Vimeo.

Scenariusz powstał na podstawie utworu poetki Weroniki Lewandowskiej, jednej z autorek projektu.

Dzięki technologii VR jej utwór przestaje być jedynie wypowiadanymi słowami, a dosłownie materializuje się w wirtualnej przestrzeni. Raz po raz zmienia swą wizualną formę, przybierając postać tancerki, by za chwilę rozbłysnąć na niebie jako świetlista płachta. Artystka wykorzystuje ponadto specyficzne dla języka polskiego szeleszczące dźwięki, by w sferze dźwiękowej urządzić nam orgię ASMR-owych bodźców.

To wszystko oferuje nam doświadczenie poezji na miarę naszych czasów.

Nic więc dziwnego, że projekt trafił do sekcji New Frontiers festiwalu, która wyróżnia najciekawsze eksperymenty z pogranicza sztuk. A co o całym przedsięwzięciu mają do powiedzenia same autorki? Posłuchajcie i zobaczcie poniżej:

Festiwal, który potrwa od 28 stycznia do 3 lutego, częściowo odbędzie się online. Szczegóły i bilety znajdziecie tu. My już nie możemy doczekać się „NOCCCY”!

Tekst: Przemysław Pstrongowski

KULTURA I SZTUKA