Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polskie kobiece kino w Wenecji!

Film 'Anatomia' dostał się do międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji i ma szansę w konkursie Giornate degli Autori. Reżyserka Ola Jankowska, aktorka Karolina Kominek, operatorka Małgorzata Szyłak mają powody do radości.
.get_the_title().

To wielki przełom dla polskiego kina kobiecego i niepowtarzalna okazja do pokazania szerszej publiczności tego, jaki wypracowaliśmy poziom w naszym kraju. 'Anatomia’ to opowieść o kobiecie po trzydziestce, która wraca do swojego kraju – do Polski, aby odwiedzić ojca w szpitalu. Chory mężczyzna cierpi na poważne uszkodzenie mózgu, w wyniku którego stracił wszystkie wspomnienia z ostatnich lat. Spotykają się po raz pierwszy od dłuższego czasu, ale jej ojciec uważa, że nadal mieszkają razem, a ona jest nastolatką. Mika staje się towarzyszką ojca w jego oszołomieniu, delikatnie prowadząc go przez labirynt gasnącego umysłu. A gdy to robi, wyrusza w podróż przez własne życie. Próbując poskładać jego fragmenty w całość, zaczyna odwiedzać miejsca ze swojej przeszłości, spotykać ludzi, którzy byli dla niej ważni. To refleksja nad początkiem naszej tożsamości. Miłość, więzi, światopogląd, kultura, pożądanie, a w końcu nawet bycie sobą – wszystko to wydaje się przemijać i przekształcać w najbardziej nieprzewidywalny sposób.

Festiwal Filmowy w Wenecji zwraca uwagę na kino wysokiej jakości, bez jakichkolwiek ograniczeń, ze szczególną dbałością o innowacyjność, oryginalność i niezależność.

Giornate degli Autori, w ramach którego wyświetlony zostanie film 'Anatomia’, to niezależna sekcja festiwalu filmowego organizowana równolegle i we współpracy z Festiwalem Filmowym w Wenecji. Jest wzorowany na Directors’ Fortnight na Festiwalu Filmowym w Cannes. Celem Giornate degli Autori, podobnie jak w przypadku Directors’ Fortnight, jest zrównoważenie obsadzonego gwiazdami głównego wydarzenia oraz zwrócenie uwagi na wysokiej jakości kino, w szczególności takie, które reprezentuje innowacyjne, oryginalne i niezależne podejście do tworzenia filmów. Program obejmuje zazwyczaj 11 filmów konkursowych i film wieczorny, które są pokazywane w kinach i miejscach Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Przy filmie pracowały wyjątkowo uzdolnione Polski. Główną rolę w 'Anatomii’ zagrała Karolina Kominek, znana z wielu ról teatralnych, filmowych i serialowych. Zadebiutowała rolą Inki w 'Inka 1946′, szerokiej publiczności jej znana z serialu 'Prawo Agaty’. Widzom wielkiego ekranu znana jest z produkcji 'Historia Roja’, 'Wymyk’, 'Wszystkie kobiety Mateusza’, 'Częstotliwość drgań’. 'Karuzela’ to jej pierwszoplanowy debiut filmowy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Karolina Kominek (@karolinakominek)

Operatorką była Małgorzata Szyłak, za scenografię odpowiadała Agata Trojak-Saribas, za kostiumy Marta Ostrowicz, a za casting Marta Wojciechowicz. Obraz wyreżyserowała Ola Jankowska, urodzona w 1989 roku w Gdańsku. Reżyserka od lat mieszka i pracuje między Polską a Anglią. Skończyła reżyserię w PWSFTViT w Łodzi oraz w National Film and Television School w Londynie. Do tej pory zrobiła 10 krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, które pokazywane były na licznych międzynarodowych festiwalach i przeglądach. W wieku 17 lat zdobyła I nagrodę w konkursie na scenariusz filmu dokumentalnego dla profesjonalnych scenarzystów, a jej pierwszy krótkometrażowy film fabularny zdobył I nagrodę w konkursie TVP 'Dolina Kreatywna’.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 1-11 września.

Film powstał w koprodukcji z Kometa Films France, OPUS TV, CANAL+ Polska, Coloroffon Film i EC1 Łódź – Miasto Kultury przy wsparciu finansowym Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zdjęcie główne: 'Anatomia’
Tekst: Marta Zinkiewicz

KULTURA I SZTUKA