’Skinamarink’ to podobno najstraszniejszy horror w historii. TikTok zwariował na jego punkcie

Sprytna kampania marketingowa czy najstraszniejszy film na świecie? A może jedno i drugie? Jak film, który nie miał jeszcze oficjalnej premiery, stał się najgłośniejszym horrorem tego roku.
.get_the_title().

Kyle Edward Ball jako dziecko miał powracający koszmar senny. Dlatego dziś, wiele lat później, wciąż pociąga go ta tematyka.

Prowadził konto na YouTubie, gdzie odtwarzał koszmary, które wysyłali mu użytkownicy i odkrył, że wiele osób w dzieciństwie miało podobny sen.

Najczęściej powtarzała się w zasadzie ta sama koncepcja: 'Mam od 6 do 10 lat. Jestem w swoim domu. Moi rodzice albo nie żyją, albo zaginęli, a ja muszę stawić czoła zagrożeniu’ – tłumaczy Ball. Właśnie taki był punkt wyjścia dla jego debiutanckiego pełnometrażowego filmu pod tytułem 'Skinamarink’. Na początku stycznia horror trafi do dystrybucji kinowej w Stanach Zjednoczonych, a później wyląduje na amerykańskiej platformie Shudder (data polskiej premiery nie jest jeszcze znana). Póki co pokazywany był tylko na festiwalach, ale i tak już cieszy się w internecie opinią najstraszniejszego horroru w historii. Sądząc po naprawdę niepokojącym trailerze, faktycznie będzie się czego bać.

Film opowiada o dwójce dzieci, które budzą się w środku nocy i zauważają, że zniknęli nie tylko ich rodzice, ale także drzwi i okna domu. Zaniepokojone plączą się po ciemnych pomieszczeniach świecąc sobie tylko latarką, oglądają kreskówki i czekają aż sytuacja wróci do normalności. Powoli okazuje się jednak, że w ciemności czai się coś jeszcze… Film został nakręcony za jedyne 15 tys. dolarów, które Ball w większości pozyskał dzięki crowdfoundingowi. Reżyser ciął koszty tam, gdzie tylko było to możliwe – nakręcił film w domu swoich rodziców, a sprzęt pożyczył od kanadyjskiej organizacji Film and Video Arts Society of Alberta, która pomaga początkującym filmowcom. Poza tym podjął wiele naprawdę odważnych decyzji. Film zrobiony w konwencji nawiązującej do found footage składa się z wielu ciągnących się, zupełniej statycznych ujęć.

Niektórzy widzowie piszą nawet na Reddicie, że 'Skinamarink’ to wizualny odpowiednik ambientu.

Choć przez znaczną część tego 100-minutowego filmu nic się nie dzieje, atmosfera i tak jest niepokojąca i przepełniona grozą. Podobno przerażeni są nawet ci, którzy podczas seansu prawie zasnęli z nudów. A to dlatego, że 'Skinamarink’ nie polega na jumpscare’ach, tylko właśnie na przywodzącym na myśl koszmar senny nastroju, który wzmaga się, im dłużej ogląda się film.

@itsheidiwong I’ve NEVER seen anything like this…😨 Follow for more✅ #movie #movies #horrortok #movierecommendation #moviesuggestions #mustwatch #mustsee #skinamarink ♬ Creepy sound and bell sound(855646) – みみさらい

TikTok zwariował na punkcie tego filmu i szybko obwołał go najstraszniejszą produkcją wszech czasów. Choć film nie miał oficjalnej dystrybucji, po internecie hula już piracka wersja.

Myślę, że ludziom wydawało się, że nie będziemy mieć oficjalnej dystrybucji i wyświadczają nam przysługę, ale my mieliśmy już plan – opowiada reżyser.

Mimo to na TikToku mnożą się filmiki, zarówno zachęcające do seansu 'Skinamarink’, jak i przed nim przestrzegające, a na Reddicie trwa dyskusja. Oczywiście nie brakuje także głosów, że za nagłą eksplozją popularnością tego filmu stoi astroturfilng, czyli sprytna kampania marketingowa udająca oddolne działanie. Od czego się zaczęło – nie wiadomo. Niemniej jednak, jeśli film faktycznie jest równie niepokojący jak jego trailer, to pewnie i tak jest się czego bać, i trudno się dziwić, że choć nie było jeszcze oficjalnej premiery, i tak ląduje w topkach najlepszych tegorocznych horrorów.

@grandpasyummytoes If you’ve seen it tell me what you thought #skinamarink #horrortok #horrormovie #greenscreen ♬ original sound – grandpa yummytoes

@jackharbonbooks Skinamarink (2022) isn't a movie, it's an experience. #horror #filmtok #skinamarink ♬ Scary music horror mystery(1040775) – parts di manta

Tekst: NS

KULTURA I SZTUKA