Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sztuczna inteligencja współistniejąca z naszą świadomością – wystawa Life After BOB

Zaskakująca wystawa Ian'a Cheng'a zaprasza do świata, w którym internet jest splątany z ludzkimi systemami nerwowymi. Life After BOB mająca miejsce w 'Wielkiej Epoce Anomicznej' prezentuje niebezpieczeństwa powiązania sztucznej inteligencji ze zdrowiem psychicznym.
.get_the_title().

Wystawa znajdująca się w berlińskim Halle am Berghain przyjęła formę narracyjnej animacji w czasie rzeczywistym, która pozwala oglądającym doświadczyć atmosfery filmu. Wykorzystana na wystawie technologia NFT dodatkowo zwiększa możliwość potencjalnego doznania odbiorcy.

Life After Bob 'The Chalice Study’ skupia się wokół pierwszej części opowieści o Chalice, dziesięcioletniej dziewczynce, której w chwili narodzin ojciec będący inżynierem neuronowym, wszczepia eksperymentalną, sztuczną inteligencję. Implant o nazwie BOB 'Bag of Beliefes’, pojawia się w głowie dziewczynki jako wewnętrzny głos lub sen, który bezpośrednio poprzez układ nerwowy przesyła dane z oraz do mózgu. Zadaniem BOB jest wykonywanie 'nudnych’, codziennych czynności w życiu Chalice. Dziewczynka jest w tym czasie zagłębiona w gry wideo, które mają miejsce w jej świadomości, przez co ucieka od rzeczywistych powinności.

Oglądając Netflixa, czy będąc w teatrze, jest nam przyjemnie na chwilę stracić przytomność, omijając świadomą część mózgu. Łatwiej jest nam wtedy myśleć o skomplikowanych rzeczach i zaakceptować je – mówi Ian Cheng w rozmowie dla Dazed Digital

Ian Cheng stworzył złożoną animację przy użyciu silnika Unity. Pokazywany na żywo film powstał z wykorzystaniem specjalnego algorytmu, który losowo generuje szczegóły świata przedstawionego na ekranie. Pośród nich znajdują się m.in. przewidywania dotyczące przyszłości zarówno w wersji  dystopijnej jak i utopijnej.

Wystawę Life After Bob można zobaczyć w berlińskim Halle am Berghain do 6 listopada 2022r.

Tekst: OP

KULTURA I SZTUKA