Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ten ekspert od drzewek bonsai potrafi wyczarować małe lasy w doniczce

Czy można się zapisać do tego pana na lekcje botaniki?
.get_the_title().

Coraz częściej stawiamy na obecność roślin w domu i coraz lepiej idzie nam też ich pielęgnacja. Jeszcze kilka lat temu jedynym kwiatkiem, jaki miał okazję u nas zagościć, była gwiazda betlejemska – zwykle sprezentowana zresztą przez kogoś na Gwiazdkę. Potem przyszła moda na kaktusy, sukulenty i inne skalniaki – urocze i instagramowalne, ale i mało wymagające.

Teraz nasze salony wyglądają niekiedy jak domowe dżungle. Może więc czas więc przejść na kolejny poziom zaawansowania?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pen Magazine International (@penmagazineinternational)

Kolejnym stopniem wtajemniczenia może być właśnie drzewko bonsai. Nie jest ono wprawdzie tak proste i intuicyjne w uprawie, jak większość domowych roślin, ale wysiłek i cierpliwość nie pójdą na marne, bo drzewko prezentuje się naprawdę świetnie – jak małe dzieło sztuki. Przynajmniej tak myśleliśmy do tej pory, czyli dopóki nie zobaczyliśmy upraw bonsai mastera Masahiko Kimura i poczuliśmy, że dopiero teraz tak naprawdę mamy przed oczyma bonsaiową sztukę.
Jeśli chcielibyście być choć w połowie tak dobrzy jak ten artysta, to lepiej zacznijcie swoją przygodę z drzewkami już teraz.

Masahiko Kimura został posłany przez swoją matkę na naukę sztuki uprawy bonsai już wieku 15 lat, a trzeba nadmienić, że w przyszłym roku kończy osiemdziesiątkę.

Zresztą i tak nie jest powiedziane, że nawet gdybyście zainteresowali się uprawą bonsai wcześniej, to bylibyście teraz takimi ekspertami jak on. Może tę pasję i umiejętności ma po prostu we krwi, gdyż w Japonii do tego tematu podchodzi się ze specjalnym namaszczeniem, uważając hodowlę tych roślin za sztukę.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Hiroshi Mori (@mori8602)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez 埼玉県伊奈町 (@ina_town17)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ed Ip (@ozipanda)

Masahiko Kimura jest obecnie chyba najbardziej znanym masterem bonsai. Długo jednak był niedoceniany, a wręcz wykluczany przez hermetyczne środowisko hodowców drzewek. Jego projekty uważane były za zbyt ekstrawaganckie, łamiące kilkusetletnią tradycję uprawy tych roślin.

Na szczęście mistrz postanowił robić swoje i dzięki temu dziś możemy podziwiać jego dzieła, które momentami zdają się przeczyć prawom grawitacji, a może nawet natury.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pen Magazine International (@penmagazineinternational)

Fot. Morten Albek
kimura
Fot. Morten Albek

Kimura wydał wiele publikacji na temat sztuki uprawy bonsai. Mimo wieku wciąż jeszcze jeździ po świecie, żeby demonstrować swoje drzewka i nauczać kolejne pokolenia masterów bonsai. Mistrz nie zwalnia tempa i zarówno on, jak i jego drzewka mają się naprawdę dobrze. Ale chyba nie ma w tym nic dziwnego – nieraz pisaliśmy o tym, że dobre jest dla nas nie tylko obcowanie z przyrodą, ale nawet sam kolor zielony. Et voilà!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Chiaki.M (@chicago_chiaki)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Escuela de Bonsai Tengoku-En (@tengokuen)

Zdjęcie główne (od lewej): Bonsai Kyogei i Omiya Bonsai Art Museum
Tekst: KD

KULTURA I SZTUKA