Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tysiąc dzieł z Muzeum Vincenta van Gogha dostępnych za darmo online

Słynne amsterdamskie Van Gogh Museum udostępnia w internecie prawie 300 obrazów i ponad 700 rysunków tego wybitnego postimpresjonisty.
.get_the_title().

Muzea i galerie zostaną otwarte pierwszego lutego. Jeśli jednak już teraz spragnieni jesteście kontaktu ze sztuką, to w internecie nie brakuje opcji. Zupełnie za darmo możecie przeglądać zbiory różnych, nawet zagranicznych instytucji. Amsterdamskie Van Gogh Museum znane jest wszystkim entuzjastom postimpresjonizmu. Holenderski artysta, który doczekał się sławy dopiero po śmierci, jest dziś najbardziej znanym przedstawicielem tego nurtu.

Amsterdamskie muzeum ma największą na świecie kolekcję dzieł tego artysty – znajdują się w niej takie obrazy jak „Jedzący kartofle”, „Pokój van Gogha w Arles”, „Pole pszenicy z krukami” czy jedno płótno z cyklu słynnych „Słoneczników”.

Łącznie ponad 200 obrazów van Gogha, kilkaset jego rysunków i szkiców, 700 listów i inne pamiątki związane z malarzem, a także płótna autorstwa innych artystów, między innymi Paula Gauguina, Henri’ego de Toulouse-Lautreca czy Odlilona Redona.

Na stronie Van Gogh Museum wylądowały zdigitalizowane dzieła van Gogha i innych artystów.

Możecie je zobaczyć tutaj.

Dzieła możecie powiększać, aby zobaczyć wszelkie detale i prześledzić ruchy pędzla słynnego impresjonisty. Do tego muzeum wzbogaciło zdigitalizowaną kolekcję o bogate opisy i skalę, dzięki której z łatwością wyobrazicie sobie, jakie wymiary ma rzeczywisty obraz. Znajdziecie tu dokładnie 286 obrazów van Gogha, 744 rysunki, 245 szkiców i 94 listy, a także obrazy innych malarzy. Oczywiście buszowanie w wirtualnej galerii nie zastąpi wizyty w muzeum, ale przyznacie chyba, że tak bogata kolekcja może być tego niezłą namiastką.

Tekst: NS
Zdjęcia: vangoghmuseum.nl

KULTURA I SZTUKA