Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Vivienne Westwood, Marina Abramović i inni napisali pocztówkę do świata z 2041 roku

Pisanie listów do siebie samych z przyszłości może przypomnieć zabawę z dzieciństwa. Grupa ludzi kultury, naukowców i futurystów postanowiła wrócić do tych wspomnień i napisać po kilka zdań, ale skierowanych do mieszkańców Ziemi w 2041 roku.
.get_the_title().

VIVIENNE WESTWOOD, PROJEKTANTKA I AKTYWISTKA KLIMATYCZNA

blog.vivienewestwood.com

Od: Vivienne Westwood
Do: 2041

Drogi świecie w roku 2041, to jest mój plan na ocalenie cię, mam nadzieję, że zadziała.

Nie kupować bomb!

Zatrzymać wojnę.

Być charakterystycznym.

Zatrzymać produkcję broni.

Wojna to największy truciciel, największy zabójca.

Produkcja wojenna wywołuje wojnę. Pracuję z organizacjami pozarządowymi – tak trzeba robić. Mówić jednym głosem. To nas uratuje.

Jeśli się czegoś nauczyłam, to tego, że czas szybko leci.

MARINA ABRAMOVIĆ, ARTYSTKA

instagram @abramovicinstitute

Od: Marina Abramović
Do: 2041

Drogi Człowieku z 2041 roku,

Jesteś człowiekiem?

Czy jesteś postludzki?

Jesteście półrobotami czy całkowitymi robotami?

Czy czujesz miłość?

Czujesz ból?

Czy jesteś szczęśliwy?

Pozdrowienia od performerki z 2021 roku,

Marina Abramović

MAISIE WILLIAMS, AKTORKA I ŚWIATOWA AMBASADORKA WWF DS. KLIMATU I NATURY

instagram @maisie_williams

Od: Maisie Williams
Do: 2041

Droga przyszłości,

Chcę wierzyć, że dobrze sobie radzisz, a przynajmniej lepiej niż my teraz w 2021 roku.

To przełomowy rok dla naszej planety. Pracujemy nad tym, aby stać się 'świadomymi konsumentami’. Nasze supermarkety obiecały zaprzestać zapełniania naszych lodówek jednorazowym plastikiem. Nasi projektanci mody poprawiają wpływ swojej branży na środowisko. Nastąpiły pozytywne zmiany, ale wciąż jest tak wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę oceanów naszego świata.

Czy coś z tego zadziałało? Jestem naprawdę optymistycznie nastawiona co do tego, że tak się stało. Tak czy inaczej, nie poddam się.

Buziaki,

Maisie

LEGACY RUSSELL, KURATORKA I AUTORKA 'GLITCH FEMINISM: A MANIFESTO’

instagram @ellerustle

Od: Legacy Russell

Do: 2041

Kochanie! ZDOBĄDŹMY. TO. RAZEM. Chcę, żebyś radził sobie lepiej, czuł się lepiej, bardziej się przejmował. Chcę, żebyś uważał i aktywnie słuchał. Chcę, żebyś nas zachwycił, zaskoczył, przemienił. Chcę, żebyś mnie rozśmieszył! Cholera, mam dość i jestem taka zmęczona zmęczeniem i tym, że mam dość, ty nie? Chcę, żebyś pozwolił nam odpocząć, kiedy zajdzie taka potrzeba. Chcę większej wrażliwości, czułości, radości, zabawnego ryzyka i ryzykownej zabawy, ponieważ ryzyko nie musi być niebezpieczne, może być wspaniałe i powinno być naszym prawem, by eksperymentować, odkrywać, rozszerzać się w kosmosie. Chcę generatywnych i konstruktywnych cyberkultur. Chcę nowych systemów i sposobów bycia, które zobowiązują się do zniesienia kary śmierci, zadośćuczynienia, zrównoważonego rozwoju jako linii przejściowej i wyniku końcowego. Chcę, żeby czarne kobiety były więcej niż widoczne. Chcę, abyśmy były widziane i naprawdę reprezentowane. Chcę, abyś pozwolił nam przeżyć całe życie, które nie jest mierzone naszymi miernikami, ale sposobami na to, by uczyć się odważnie kochać. Chcę, żebyś przyniósł wolność, o którą wszyscy walczyliśmy. Zrobisz to?

W Solidarności,
Legacy

REMA, MUZYK

instagram @heisrema

Od: Rema
Do: 2041

Rok 2020 był trudny, jesteśmy zmęczeni.

Chcę, aby za 20 lat wszyscy moi ludzie byli karmieni i traktowani z szacunkiem i równością. W przyszłości chcę, aby ludzie u władzy działali z miłością, a nie z chciwością, korupcją i brutalnością. Nigeryjczycy doświadczyli tyle bólu, że wiem, że nasz czas i radość są tuż za rogiem. Młodzi walczą, a moje pokolenie nie pozwoli na to, by to trwało dalej. Nasze dzieci poczują różnicę. Protestujemy nie tylko za równością, ale także za karmieniem dzieci. Piszę z prośbą, aby za 20 lat młodzi nie głodowali, (ale) modlę się, aby zobaczyć to za mojego życia.

HANS-ULRICH OBRIST, KURATOR, SERPENTINE GALERIES

instagram @hansurlichobrist

Od: Hans-Ulrich Obrist
Do: 2041

Do, jak powiedział Alighiero Boetti, 41. roku pierwszego wieku III tysiąclecia!

Czy za dwadzieścia lat znaleźliśmy się w niegdyś niezrealizowanym, a teraz już zrealizowanym Muzeum Świata Édouarda Glissanta? Archipelagu, w którym znajduje się sieć wzajemnych powiązań. Muzeum, które nie tylko wskazuje na pilne problemy, ale znajduje organizacje, która zareagują na te problemy. Drżące miejsca, które wykraczają poza ustalone systemy myślowe i prowadzą do utopijnego punktu, w którym cała światowa kultura i wyobraźnia całego świata mogą się spotkać i słuchać siebie nawzajem.

'Świat potrzebuje wspólnoty, a nie separacji. Miłość, a nie podejrzliwość. Wspólna przyszłość, a nie izolacja’ – Etel Adnan

Londyn 11/04/21

MARINE SERRE, PROJEKTANTKA

reiner-upcycling.com

Od: Marine Serre
Do: 2041

Cześć wszystkim z 2041 roku,

Mamy 28.04.2021, żyjemy w świecie, w którym nauczyliśmy się myśleć i czuć, że ludzkie ciało jest centrum świata. Dziś trudno nam czuć, widzieć, ufać, obserwować, być cierpliwym, dzielić się, a nawet być szczęśliwym. Postrzegamy naturę jako coś innego niż my, jesteśmy odłączeni.

Pracujemy nad ponownym połączeniem z naszą prymitywną formą, naturą. To trudna droga, na której trzeba przełamać i zmienić wiele struktur społecznych.

Rzeczy i formy, które widzimy, na świecie wyglądają różnie, więc trudno jest nam traktować wszystkie jako jedno.

W jednym drzewie widzimy liście, kwiaty, owoce, gałęzie, soki i korzenie, wszystkie różniące się od siebie, ale wspólnie są jednym, co można rozumieć jako drzewo. Tak więc wszystkie rzeczy, wszystkie ciała, wszystkie organizmy pochodzą z tego samego źródła i są aktywowane przez jedną istotną zasadę.

A ty co widzisz, czujesz?

Uściski.

Zdjęcie główne: blog.viviennewestwood.com/ Instagram @maisie_williams/ Instagram @abramovicinstitute
Tekst: Marta Zinkiewicz

KULTURA I SZTUKA